Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA 
Chojnice powróciły do Związku Miast Polskich


Podczas posiedzenia członkowie Zarządu ZMP przyjęli w poczet miast członkowskich Chojnice, które są 356. miastem związkowym. Rozmawiali również o zmianach w systemie finansowania JST.

Chojnice należą do miast, które były w Związku od chwili jego restytucji po 1990 r. Uchwała o przystąpieniu do ZMP została podjęta przez Radę w styczniu 1991 roku – właśnie wtedy, gdy odbywał się w Poznaniu kongres powołujący tę działającą już przed drugą wojną światową organizację miast.

W sierpniu 2003 roku chojniccy radni zdecydowali o rezygnacji z członkostwa w ZMP. Powodem była trudna sytuacja ekonomiczna gminy.

Ponadto podczas posiedzenia w Płońsku członkowie Zarządu zapoznali się z informacją o rozpoczęciu prac nad zmianami w finansach JST w Ministerstwie Finansów oraz o wynikach kontroli sytuacji finansowej JST przeprowadzonej przez NIK. 

5 i 19 lutego br. odbyły się pierwsze spotkania nowego ministra finansów, Andrzeja Domańskiego z przedstawicielami organizacji samorządowych, tworzących stronę samorządową Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Na drugim spotkaniu MF zaprezentowało już wstępne założenia zmian systemowych w finansach JST. Z powszechną akceptacją zebranych spotkała się główna propozycja nowego systemu, w myśl której udziały JST w podatkach dochodowych (PIT i CIT) byłyby odnoszone do wytwarzanego na terenie danej jednostki dochodu podlegającego opodatkowaniu, a nie ostatecznych wpływów z tych podatków, obarczonych skutkami wprowadzanych centralnie ulg, zwolnień i innych zmian (kwota wolna itp.).

Drugim elementem propozycji jest obiektywizacja transferów z budżetu państwa, przekazywanych w formie subwencji ogólnej, jednak wciąż podzielonej na części de facto celowe: oświatowa, wyrównawcza, rekompensująca, równoważąca, regionalna, rozwojowa, uzupełniająca. Więcej o tym - https://www.miasta.pl/aktualnosci/drugie-spotkanie-z-ministrem-finansow-wstepne-zalozenia-zmian-systemowych-w-finansach-jst Jak zauważył Andrzej Porawski, dyrektor Biura ZMP, uczestniczący w tych spotkaniach, należy poczekać na symulacje. Już niedługo zostanie opublikowany też bardzo dobry i usystematyzowany materiał pokontrolny NIK dotyczący zmian w systemie finansów JST, który będzie można wykorzystywać w trakcie negocjacji z MF.

Źródło: https://www.miasta.pl/

2024-02-29 07:59:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»