Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


WSPÓŁPRACA 
Śląskie i chińska prowincja Liaoning zacieśniają współpracę


Przedstawiciele obu regionów podpisali deklarację o kontynuowaniu i umacnianiu współpracy. Województwo Śląskie reprezentował w Shenyang marszałek Jakub Chełstowski, a prowincję Liaoning gubernator Li Lecheng. W skład delegacji z województwa śląskiego, która złożyła wizytę w Chinach, znaleźli się m.in. prezydent Katowic Marcin Krupa, Tomasz Zjawiony prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i Bartłomiej Babuśka prezes Funduszu Górnośląskiego.

Obie strony deklarują chęć kontynuacji i wzmocnienia dotychczasowej współpracy. Wśród najistotniejszych dziedzin znajdują się m.in. gospodarka, kultura, sztuka i wzajemna promocja. Warto przypomnieć, że historia współpracy pomiędzy regionami rozpoczęła się w 2010 roku podczas wizyty delegacji województwa śląskiego w Szanghaju, w trakcie wystawy EXPO.

24 maja 2012 roku podpisano porozumienie o współpracy i rozwoju przyjaznych stosunków między województwem śląskim i Rządem Ludowym Prowincji Liaoning. Podpisanie porozumienia miało miejsce w Shenyang, a województwo śląskie reprezentował ówczesny marszałek Adam Matusiewicz. 4 stycznia 2013 roku zawarto umowę o współpracy między Uniwersytetem Śląskim i Uniwersytetem Północnowschodnim z Shenyang. Współpraca między uczelniami skupiała się na osiągnięciu dwóch głównych celów: wymianie studentów i pracowników naukowych uczelni oraz podjęciu działań na rzecz rozpoczęcia studiów obejmujących nauczanie języka i kultury polskiej w Chinach i chińskiej w Polsce. W trakcie dotychczasowej współpracy przedstawiciele obu stron wielokrotnie gościli z wizytą w prowincji Liaoning i w województwie śląskim, uczestnicząc we wspólnych wydarzeniach biznesowych, konferencjach i spotkaniach.

Prowincja Liaoning położona jest w północno-wschodniej części Chin. Region ma powierzchnię 145,900 km2 i zamieszkuje go 42,5 mln osób. Liaoning posiada bardzo dobrze rozwiniętą gospodarkę, która w ciągu dekady przeszła ogromną przemianę. PKB regionu wzrosło z ok. 1700 do 2800 mld juanów w 2021 roku (tj. blisko 400 mld USD). Liaoning jest jedną z najważniejszych przemysłowych prowincji Chin. Wiodącymi gałęziami przemysłu w regionie są przemysł metalurgiczny, górniczy, elektromaszynowy, chemiczny i produkcja materiałów budowlanych. W regionie istnieją duże rezerwy metali żelaznych, nieżelaznych i niemetali, z których zasoby żelaza, boru, diamentów, magnezytu, talku i jadeitu należą do największych w Chinach. Pod względem wydobycia ropy naftowej region zajmuje trzecie miejsce w kraju. Znajdują się tu również bogate złoża węgla kamiennego.

Źródło: https://www.slaskie.pl/

2023-11-14 08:46:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

7-9 maja, Katowice, XVI Europejski Kongres Gospodarczy, https://www.eecpoland.eu/

9 maja, II Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Samorząd Terytorialny wobec współczesnych wyzwań, https://uwr.edu.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»