Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO 
Zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny niepokoją samorządowców

Powstał projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie zwraca uwagę na niekorzystne zapisy w proponowanym projekcie.

– Zaniepokojenie wywołują zmiany m.in. związane z obowiązkiem przyjęcia dziecka do pieczy zastępczej z innego powiatu. Uniemożliwi to nawiązywanie i podtrzymywanie osobistych kontaktów dziecka z rodziną, a także jest sprzeczne z podstawowym celem instytucji pieczy zastępczej, czyli powrotem dziecka do rodziny biologicznej – zauważa wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Kraków aktualnie jest pionierem jeśli chodzi o rozwój różnych form pieczy zastępczej i tworzenia nowych placówek specjalistyczno-terapeutycznych. Miasto podejmuje też szereg działań zachęcających do podjęcia pracy jako rodzina zastępcza.

– Obawy wywołują również zapisy związane z zakazem tworzenia nowych placówek opiekuńczo-wychowawczych w tym specjalistyczno-terapeutycznych. Obserwujemy, że z każdym rokiem wzrasta liczba dzieci i młodzieży, wykazujących zaburzenia zachowania i emocji, które wymagają specjalistycznego podejścia i nie mogą zostać zapewnione w rodzinnych formach pieczy zastępczej – mówi Witold Kramarz dyrektor MOPS w Krakowie.

Odpowiadając na te potrzeby konieczna jest możliwość otwierania nowych oraz przekształcania placówek socjalizacyjnych na specjalistyczno-terapeutyczne. W Krakowie przekształcono w ten sposób siedmiu placówek dla 76 dzieci i dodatkowo utworzono jedną placówkę dla siedmiu dzieci.

Ponadto problematycznym pozostaje także zapis związany ze szkoleniem kandydatów na rodziców zastępczych. Obecnie obowiązujące przepisy nakładają obowiązek na kandydatów uzyskania wstępnej kwalifikacji i uczestnictwa w szkoleniu w swoim powiecie. Daje to możliwość dokładnej weryfikacji przyszłych rodzin i wzajemne poznanie.

Źródło: https://www.krakow.pl/

2021-10-01 08:17:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

21-22 października, Warszawa, Smart City Expo Poland, https://www.smartcityexpo.pl/

27 października, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://www.kwrist.mswia.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»