Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Wydarzenie. „Twarde” dane ułatwiają negocjacje z rządem

System Analiz Samorządowych jest jedynym systemem monitoringu jakości zarządzania miastami, działającym w krajach Europu Środkowej i Wschodniej.

\"\"

Rozwój samorządności jest procesem długotrwałym i ewolucyjnym. Konieczna jest jego ciągła obserwacja, analiza i ocena, która powinna służyć jako podstawa do odpowiednich modyfikacji ustrojowych – czytamy w senackim raporcie dotyczacym 18 lat funkcjonowania samorządów.

Jak się okazuje jedynym narzędziem do monitorowania i analiz polskich samorządów jest System Analiz Samorządowych prowadzony przez Związek Miast Polskich. SAS od 1996 roku cały czas się rozwija. Dzięki nowej stronie internetowej SAS jest możliwe tzw. benchmarking usług, który jest zdaniem dr Tomasza Potkańskiego narzędziem doskonalenia zarządzania oraz systemem porównywania wyników między miastami w celu zidentyfikowania tych, które osiągają najlepsze, by adaptować ich rozwiązania i osiągać podobne lub lepsze wyniki.

Dzięki współpracy z Norwegami powstały Grupy Wymiany Doświadczeń, w ramach których poszczególne miasta współpracują w grupach tematycznych. Celem GWD jest doskonalenie usług publicznych przez: mierzenie wyników i kosztów realizacji zadań, badanie opinii mieszkańców, wzajemne dzielenie się doświadczeniami w zakresie organizacji dostarczania usług.

Podczas konferencji poświęconej rozwojowi monitoringu głos zabierali też eksperci wspomagający ZMP.
Jak mierzyć poziom zrównoważonego rozwoju polskich miast uczył prof. Tadeusz Borys z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Opracował on autorski, „radarowy” wykres pomiaru zrównoważonego rozwoju, opartego na triadzie rozwoju: życia społecznego, gospodarczego oraz środowiskowego. Omówił go na przykładzie Podkowy Leśnej, dla której przygotował szczegółową analizę pokazującą, które ze wskaźników pokazują wysoki poziom rozwoju odzwierciedlony wysoką notą w skali 0-5, a gdzie zapóźnienia trzeba dopiero nadrobić.

Eksperci pokazali też, w jaki sposób korzystać z publicznie dostępnych badań SAS-u, jak kształtują się relacje między poszczególnymi kategoriami jst w danej dziedzinie i jakie wnioski nasuwają się po przeanalizowaniu danych, np. w przypadku finansów publicznych analiza wykazała, że w ostatnich latach stosunkowo szybko rosły dochody jst z podatków PIT, CIT czy VAT, bardzo wolno natomiast – z podatków „nieruchomościowych” (rolny, leśny i od nieruchomości). Wynika z tego, że podstawowe źródło dochodu jst jest najsłabsze – a to niepokojący sygnał. Już na tym przykładzie widać, że dzięki SAS-owi jst uzyskują „twarde” dane do wykorzystania w negocjacjach z rządem czy parlamentem.

Konferencja Rozwój monitoringu miast, gmin i powiatów w Polsce,
25 czerwca 2009, Warszawa, www.zmp.poznan.pl

2009-07-13 09:14:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»