W szóstej edycji konkursu Innowacyjny Samorząd 2025 rywalizowało 146 zgłoszeń. Kapituła, złożona z przedstawicieli samorządów, naukowców i redaktorów Serwisu Samorządowego PAP, wyłoniła zwycięzców w sześciu kategoriach: duże miasta, gminy miejskie, miejsko-wiejskie, wiejskie, powiaty i województwa. W kategorii województw zwyciężyło Lubuskie Centrum Cyfryzacji Go Cloud. Ten regionalny hub wspiera rozwój usług cyfrowych w administracji oraz zapewnia bezpieczeństwo danych i rozwój technologii w urzędach. Projekt integruje nowoczesne rozwiązania teleinformatyczne, wspierając cyfryzację regionu i podnosząc efektywność pracy urzędów.
Wśród powiatów największe uznanie zdobyły dwa projekty powiatu myślenickiego. Pierwszy to Lokalny System Wczesnego Ostrzegania Hydrologicznego, który monitoruje zagrożenia powodziowe za pomocą sond radarowych, deszczomierzy i kamer na rzekach, minimalizując straty i wspierając służby kryzysowe. Drugi – „Alert Myślenicki” – to innowacyjny system transmisji na żywo z powietrza za pomocą drona dostarczający Powiatowemu Centrum Zarządzania Kryzysowego z powiatu myślenickiego relację na żywo z miejsca takich zdarzeń jak pożary wielkopowierzchniowe czy zagrożenia hydrologiczne.
Najlepszym projektem wśród gmin wiejskich okazał się Bike Park gminy Brzozie. Kompleks sportowo-rekreacyjny z torami rowerowymi, ścieżką edukacyjną, strefą street workoutu i tyrolką ożywia przestrzeń publiczną, zachęcając do aktywności fizycznej i edukacji przyrodniczej.
W kategorii gmin miejsko-wiejskich wyróżniono Mobilne Strefy Ciszy gminy Pleszew. Filcowe kokony w szkołach i przedszkolach pomagają dzieciom, szczególnie nadpobudliwym lub z problemami z koncentracją, w wyciszeniu i relaksie.
Wśród gmin miejskich najwyżej oceniony został Rybnicki Model Gospodarki o Obiegu Zamkniętym miasta Rybnik. Projekt ma na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności. W jego ramach w mieście działa kuchna społeczna i kilka lodówek społecznych, w szkołach odbywają się warsztaty gastronomiczne, prowadzone są również kampanie edukacyjne angażujące mieszkańców i instytucje.
W kategorii dużych miast zwyciężył Warszawski Standard Zielonego Budynku zgłoszony przez samorząd stolicy. Standard wprowadza prośrodowiskowe wymagania dla inwestycji miejskich, promując efektywność energetyczną, retencję wody i zieloną architekturę.
Organizatorem konkursu jest Serwis Samorządowy PAP. Celem inicjatywy jest promowanie kreatywnych i innowacyjnych jednostek samorządu terytorialnego oraz inspirowanie innych JST do podejmowania działań na rzecz wdrażania innowacji w codziennej pracy.
Źródło: Serwis Samorządowy PAPfot. Cezary Piwowarski