Pod koniec listopada w Toruniu odbyła się XI edycja Gremium Ekspertów Turystyki. Wydarzenie, organizowane przez Forum Turystyki Regionów co dwa lata, nieprzerwanie od 2003 roku, przyciągnęło do hotelu Filmar liderów branży turystycznej, a w tym przedsiębiorców i działaczy organizacji branżowych, przedstawicieli świata nauki i edukacji oraz członków władz i urzędników jednostek samorządu terytorialnego. Tym razem gospodarzem regionalnym spotkania było Województwo Kujawsko-Pomorskie we współpracy z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną, a rolę gospodarza-miejsca pełniło Miasto Toruń we współpracy z Lokalną Organizacją Turystyczną w Toruniu. Partnerem naukowym wydarzenia został natomiast Uniwersytet WSB MERITO we współpracy z Federacją Naukową WSB-DSW MERITO. Jak się podają organizatorzy, tegoroczna odsłona wydarzenia zgromadziła 328 uczestników. To wynik 28% wyższy, niż w przypadku poprzedniej edycji. W ramach wydarzenia uczestnicy mieli okazję przez trzy dni brać udział w debatach eksperckich, sesjach naukowych oraz warsztatach prowadzonych przez specjalistów. Każdy więc mógł znaleźć coś dla siebie.
Program bogaty, jak nigdy wcześniej
Jak podają organizatorzy, w trakcie tegorocznego wydarzenia rekordowa była nie tylko frekwencja, ale także liczba punktów programu merytorycznego. W jego ramach odbyły się m.in. cztery plenarne debaty eksperckie, podczas których omawiano najważniejsze wyzwania branży. Uczestnicy wzięli udział w panelach dyskusyjnych podejmujących zagadnienia organizacyjno-prawne, ekonomiczne, informatyczno-techniczne oraz strategiczno-planistyczne. Oprócz tego, odbyło się także sześć sesji naukowych, a w tym cztery sesje referatowe, podczas których zaprezentowano 16 wykładów, dotyczących m.in. nowoczesnych technologii, marketingu turystycznego i potencjału regionów. Nowością w tym roku były dwa warsztaty naukowe, które obyły się pierwszy raz w historii wydarzenia i cieszyły się również sporym zainteresowaniem. Pierwszy z nich, poprowadzony przez prof. dr hab. Grzegorza Gołembskiego wspólnie z dr hab. Justyną Majewską prof. UEP i dr Marcinem Olszewskim, skupiał się na tematyce relacji między nauką, a praktyką w kontekście rozwoju turystyki. Drugi, zrealizowany przez prof. dr hab. Elżbietę Grzelak-Kostulską, dotknął zagadnienia aktualnego stanu i przyszłości badań turystyki w Polsce, z naciskiem na ich finansowanie i upowszechnianie. Oprócz tego odbyło się także 30 warsztatów szkoleniowych, w tym 18 branżowych stacjonarnych, które skupiały się na kluczowych dla sektora turystyki tematach oraz 12 w formule praktycznych zajęć terenowych, które pozwoliły uczestnikom zapoznać się z atrakcjami Torunia oraz porozmawiać o sposobach identyfikacji zasobów oraz ich efektywnego wykorzystania w promocji turystyki.
Wspólne branżowe wydarzenie
Każdy dzień Gremium wieńczyło wieczorne spotkanie integracyjne połączone z kolacją. Gospodarzem pierwszego wieczoru w hotelu Filmar był Prezydent Torunia Paweł Gulewski. Drugiego dnia Marszalek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Paweł Całbecki zaprosił uczestników na spotkanie networkingowe do Sali weneckiej Teatru Muzycznego. Ostatniego dnia wydarzenia, odbyło się natomiast podsumowanie będące esencją trzydniowych dyskusji i działań uczestników. W wyniku intensywnych debat, warsztatów oraz sesji naukowych wypracowano zestaw wniosków i rekomendacji, które po ich opracowaniu zostaną opublikowane i przekazane do wszystkich podmiotów i instytucji mających wpływ na kreowanie polityki turystycznej Polski.
Udane wydarzenie
Tegoroczna edycja wydarzenia, zdaniem organizatorów, była bardzo udana. Zwłaszcza w porównaniu z poprzednią odsłoną, która odbywała się jeszcze w cieniu pandemii COVID-19.
– Z całą pewnością mogę stwierdzić, że tegoroczne Gremium było największym wydarzeniem, jakie organizowaliśmy do tej pory. Zarówno pod względem liczby uczestników, jak i bogactwa programu – uważa Marek Migdal, prezes Forum Turystyki Regionów. – Była to okazja do tego, aby przyjrzeć się temu, co jest dla branży najważniejsze. Był to także jeden z niewielu momentów, gdy zarówno środowisko branżowe, jak i naukowe oraz administracyjne, miały okazję ze sobą porozmawiać. A to właśnie komunikacja jest najważniejsza, co również było głównym wnioskiem trzech dni naszych debat – podsumowuje. OM
Partnerami medialnymi wydarzenia były miesięcznik Wiadomości Turystyczne i portal Forum Samorządowe.
26-28.11.2024 – XI Gremium Ekspertów Turystyki – Filmar Hotel, Toruń
Zadanie publiczne pn. „TURYSTYKA W WARUNKACH NIEPEWNOŚCI I RYZYKA" dofinansowano ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki zgodnie z zawartą umową nr 2024/0056/0843/UDOT/DT/BP/JKK z dnia 28.06.2024r.