Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


BEZPIECZEŃSTWO 
Rola samorządu terytorialnego w ochronie ludności i obronie cywilnej


Blisko 2 tysiące osób uczestniczyło w I Ogólnopolskim Kongresie „System Obrony Rzeczypospolitej. Bezpieczna Polska i Obywatele”. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Federację Regionalnych Związków Gmin i Powiatów oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski we współpracy z Prezydentem Krakowa i Samorządem Województwa Małopolskiego.

Kongres był okazją do dyskusji ekspertów z zakresu obronności, wojskowych, urzędników i naukowców o zagrożeniach dla Polski i wyzwaniach, jakie stoją przed naszym krajem. Podczas kilku paneli mowa była o geopolitycznej sytuacji Polski, o agresji Rosji na Ukrainę, wojnie hybrydowej i cyberbezpieczeństwie. Przedmiotem rozmów były też zadania samorządu terytorialnego i uczelni oraz znaczenie infrastruktury krytycznej i budowli ochrony ludności. Nie zapomniano również o roli organizacji społecznych w obronie cywilnej.

Biorący udział w Kongresie Stanisław Jastrzębski, Przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP), był jednym z uczestników panelu zatytułowanego „Rola samorządu terytorialnego w ochronie ludności i obronie cywilnej”.

Dyskusja w tej części Kongresu skupiła się na obowiązkach samorządów, które wynikają z przygotowywanej ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, znajdującej się już na końcu procedowania.

– Nasze uwagi do tej ustawy dotyczą głównie strony finansowej. Podczas dyskusji przedstawiłem stanowisko, że my, samorządowcy, nie boimy się pracy i nie boimy się nowych zadań. Boimy się tylko braku finansowania tych nowych zadań – podkreślił szef ZGWRP. – Na tę chwilę wynika, że przewidziane dla samorządów pieniądze są za małe w stosunku do nakładanych zadań na samorządy. Więc apelujemy do rządu i do projektodawców ustawy, żeby przede wszystkim zwrócili uwagę na zabezpieczenie, zgodnie z Konstytucją RP, właściwej wielkości środków finansowych, które pozwoliłyby nam na wywiązanie się z, nakładanych przez procedowaną wciąż ustawę, obowiązków – dodał Stanisław Jastrzębski.

Wskazał przy tym, że oczekiwania samorządowców w omawianej materii wynikają przede wszystkim z konstytucyjnej zasady: „Tyle obowiązków, ile pieniędzy przygotowanych dla ich realizacji”.


Źródło: https://www.zgwrp.pl/
fot. Artur Gawle/IKC.pl

2024-12-09 15:55:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

23 stycznia, Seminarium "Aktywni seniorzy - polityka senioralna miast w praktyce", www.forumrozwojulokalnego.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»