OCHRONA ŚRODOWISKA
Oferta programowa NFOŚiGW dla samorządów
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) wraz z Ministerstwem Klimatu i Środowiska zaprosił przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz ich związków do dyskusji i partnerskiej współpracy w obszarze ochrony środowiska. Podczas konferencji przedstawiono ofertę programową i finansową NFOŚiGW skierowaną do samorządów.
Konferencja zebrała liczne grono przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego i ich związków. Byli na niej obecni także przedstawiciele wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Przedstawiciele samorządów przekazali swoje rekomendacje dotyczące wsparcia inwestycji realizowanych na poziomie lokalnym w kontekście najnowszej oferty finansowej NFOŚiGW. Była to okazja do dialogu z potencjalnymi przyszłymi beneficjentami.
Eksperci NFOŚiGW przedstawili uczestnikom konferencji ofertę programów skierowanych do jednostek samorządu terytorialnego. Przybliżone zostały warunki korzystania przez samorządy wszystkich szczebli z oferowanego wsparcia finansowego w formie dotacji i pożyczek dla projektów inwestycyjnych w obszarze szeroko rozumianej ochrony środowiska.
- Mam nadzieję, że będzie to początek dalszej wspólnej pracy w celu najlepszego wykorzystania środków na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców. Liczymy na sugestie i deklarujemy wsparcie na etapach pozyskiwania finansowania i realizacji projektów – zapowiedział Józef Matysiak, Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW.
Tematyka wystąpień podczas konferencji obejmowała programy wsparcia dla jednostek samorządu terytorialnego i ich związków w zakresie:
- wsparcia podniesienia poziomu ochrony przed skutkami zmian klimatu oraz zagrożeń naturalnych;
- gospodarki wodno-ściekowej;
- ograniczenia zagrożenia zagospodarowania niewłaściwie porzuconych lub magazynowanych odpadów;
- poprawy efektywności energetycznej;
- przedsięwzięć w zakresie wsparcia dla ciepłownictwa oraz budowy lub przebudowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii;
- rekultywacji gruntów na terenach zdegradowanych działalnością wydobywczą oraz poszukiwania wód termalnych;
- uniknięcia emisji zanieczyszczeń powietrza poprzez dofinansowanie przedsięwzięć polegających na obniżeniu zużycia paliw emisyjnych w transporcie;
- ograniczenia emisji zanieczyszczeń i poprawy jakości powietrza.
2024-09-12 10:11:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie
»