Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA
Nowe władze Związku Miast Polskich


Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, został nowym prezesem Związku Miast Polskich. Delegaci z miast członkowskich Związku wybrali także jego Zarząd, Komisję Rewizyjną oraz przyjęli kierunki działania na najbliższy rok nowej kadencji samorządowej.

Podczas warszawskiego spotkania delegaci z miast należących do ZMP wybrali nowego prezesa oraz liczący 30 osób Zarząd i Komisję Rewizyjną. Prezesem Związku na nową kadencje został Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, który reprezentuje najliczniejszą w Zgromadzeniu Ogólnym grupę prezydentów i burmistrzów – niezależnych, nie należących do żadnej partii politycznej.

W Warszawie przyjęta została uchwała określająca program działania Związku w I roku dziewiątej kadencji samorządowej. Wskazuje ona osiem priorytetów, jakim będzie poświęcać uwagę Związek w najbliższych 12 miesiącach. Jest to przede wszystkim nowa ustawa o dochodach JST, zapewniająca odbudowę dochodów własnych miast i adekwatne do zakresu finansowanie zadań własnych i zleconych, a także realizację polityki rozwoju. Związek stoi na stanowisku, że należy uwzględnić konieczność uzupełnienia obniżonych dochodów we wpływach budżetu państwa z podatku PIT przed wprowadzeniem nowych rozwiązań, zwłaszcza w roku 2024.

Na listę priorytetów delegaci wpisali także ustawę o zrównoważonym rozwoju miast, która będzie uwzględniała możliwość współdziałania w miejskich obszarach funkcjonalnych, a także kwestię transformacji energetycznej gospodarki miejskiej, umożliwiającej budowanie samodzielności energetycznej miast, z wykorzystaniem wytwarzanej przez podmioty gospodarki komunalnej taniej energii odnawialnej w ramach zamówień wewnętrznych.

Związek ponadto chce wspierać miasta członkowskie we wdrażaniu reformy planowania przestrzennego i strategicznego, a także walczyć o zwiększenie nakładów na edukację publiczną, docelowo do poziomu 3% PKB. Mówi także o konieczności uporządkowanie gospodarki wodociągowo-kanalizacyjnej oraz gospodarki odpadami (w tym niebezpiecznymi). – Jest sytuacją kuriozalną, że mieszkańcy mają finansować likwidację tych składowisk podczas gdy nie mają nic wspólnego z tą przestępczą działalnością – zwracał uwagę senator Frankiewicz.

Źródło: https://www.miasta.pl/

2024-06-24 07:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»