Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO 
Kampania „PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” pod patronatem ZGWRP


„PiESEL – nadaj zwierzęciu tożsamość” to kampania społeczna działająca na rzecz wprowadzenia w drodze ustawy powszechnego obowiązku znakowania (czipowania) psów i kotów oraz ich rejestracji w centralnej, elektronicznej bazie danych.

Proponowane przez kampanię PiESEL rozwiązanie pozwoli na znaczące zmniejszenie zjawiska bezdomności zwierząt domowych w Polsce, na co uwagę – już w 2016 r. – zwróciła również Najwyższa Izba Kontroli, postulując wprowadzenie ustawowego obowiązku znakowania i rejestracji zwierząt. Naturalną konsekwencją powyższego będzie redukcja obciążenia finansowego gmin w zakresie realizacji przez nie obowiązków wynikających z programów opieki nad zwierzętami bezdomnymi i zapobiegania bezdomności zwierząt.

Oznakowanie wpłynie również na szybki powrót zwierzęcia do domu w przypadku zaginięcia, co zmniejsza ryzyko narażenia go na utratę życia bądź zdrowia oraz związany z tym stres. Centralna, elektroniczna baza danych pozwoli również na zwiększenie skuteczności nadzoru nad obowiązkowym szczepieniem psów przeciwko wściekliźnie, co jest niezmiernie istotnym elementem w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, w tym życia i zdrowia ludzi.

Aktywiści propagujący kampanię wskazują, że Parlamentarny Zespół ds. Ochrony Praw Zwierząt, jak również obecni na nim przedstawiciele Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej (ZGWRP) oraz Prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej pozytywnie wypowiedzieli się wobec postulatów kampanii PiESEL. W podobnym tonie przebiegała również dyskusja na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. wspierania hodowców psów rasowych, w którym uczestniczył m.in. Czesław Siekierski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z innymi przedstawicielami Ministerstwa.

Ponadto, stanowiska w sprawie poparcia postulatów kampanii PiESEL podejmują organy uchwałodawcze samorządów (do tej pory m.in. Przemyśl, Płock, Toruń i Wieliszew).

Więcej informacji o kampanii, którą patronatem objął ZGWRP, można przeczytać na stronie: www.piesel.org.

Źródło: https://www.zgwrp.pl/

2024-03-05 08:37:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»