Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA 
Przedstawiciele miast krytycznie o pomysłach na gospodarkę odpadami


Podczas posiedzenia Zarządu Związku Miast Polskich w Złotoryi zostało podjęte m.in. stanowisko w sprawie projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2028.

Członkowie Zarządu ZMP zwrócili uwagę, że projekt uchwały Rady Ministrów w sprawie Krajowego Planu Gospodarki Odpadami 2028 ma bardzo generalny charakter. Mimo tego, że znajdują się w nim elementy zasługujące na aprobatę, jak choćby założenia dotyczące współdzielenia kosztów inwestycji przez kilka podmiotów, to i tak większość rozwiązań ma charakter bardzo ogólny, co utrudnia ich analizę.

Podkreślano, że założenia KPGO 2028 wciąż nie rozwiązują problemu funkcjonowania systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta, jak też systemu kaucyjnego. Poza tym ograniczają możliwości rozwoju i wprowadzenia ewentualnych opłat za termiczne przekształcanie odpadów w przyszłości, a udział tego typu odpadów w okresie najbliższych 5 lat może się istotnie zmienić.

W opinii Zarządu założenia powinny dopuszczać możliwość dofinansowania tego typu przetwarzania odpadów w przypadku, gdyby ich procent w systemie gospodarowania odpadami znacząco wzrósł. Ponadto w przypadku termicznego przetwarzania odpadów powinny się znaleźć zapisy, które ujednolicą dostępność do spalarni. Aktualna mapa takich podmiotów zakłada pozostawienie pewnych regionów kraju w dużej odległości od spalarni, co zdecydowanie zwiększa koszty podmiotów korzystających z usług tego typu przetwarzania. Projekt uchwały w sprawie KPGO 2028 przewiduje zwiększenie dostępności PSZOK dla mieszkańców dużych miast (jeden PSZOK ma przypadać na 50-80 tysięcy mieszkańców w promieniu 5-8 km), ale nie wskazano źródła finansowania takich działań, co powoduje, że zamysł taki ma charakter teoretyczny.

W ocenie Związku Miast Polskich KPGO 2028 powierzchownie odnosi się do planowanych działań w gospodarce odpadami w Polsce, dlatego jest konieczne uszczegółowienie tekstu wraz z propozycją konkretnych rozwiązań oraz podania źródeł ich finansowania. Obecnie brzmienie dokumentu stanowi jedynie bardzo ogólny wstęp do problematyki związanej z gospodarowaniem odpadami, a jego ogólne założenia nie przyczynią się do poprawy bieżącej sytuacji w kraju.

Źródło: https://www.miasta.pl/

2023-02-23 08:16:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»