Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO 
Senat za zwiększeniem dotacji dla JST


Zwiększenie dotacji dla samorządów z budżetu państwa zakłada jedna z poprawek przyjętych podczas posiedzenia połączonych senackich komisji do nowelizacji ustawy o dochodach samorządu terytorialnego.

Połączone senackie Komisje Budżetu i Finansów Publicznych oraz Samorządu Terytorialnego i Administracji zajęły się przyjętą w połowie września przez Sejm ustawą zmieniającą zasady ustalania dochodów samorządów w związku ze zmianami wprowadzanymi przez rządowy program „Polski Ład”. Opowiedziały się za wprowadzeniem licznych poprawek do tej ustawy. Zaakceptowano poprawki zgłoszone przez senatora Zygmunta Frankiewicza, który przejął je od Związku Miast Polskich, oraz przez senackie Biuro Legislacyjne. Głosowano także nad poprawkami przygotowanymi przez Krajową Radę Regionalnych Izb Obrachunkowych.

Poprawki zgłoszone przez przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, senatora Zygmunta Frankiewicza przewidują m.in. podwyższenie rekompensaty dla samorządów w stosunku do tej, którą założono w ustawie, a mianowicie w 2021 r. JST otrzymałyby z budżetu państwa 12,399 mld zł na uzupełnienie subwencji ogólnej, a nie planowane 8 mld zł. Zmierzają one również do zwiększenia udziałów JST we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych w stopniu zapewniającym uzupełnienie ubytków w ich dochodach własnych, spowodowanych zmianami uchwalonymi w latach 2019 i 2020 oraz tymi, które miałaby spowodować ustawa przyjęta przez Sejm.


Poprawki zaproponowane przez senackie Biuro Legislacyjne zakładają m.in. wejście w życie ustawy nie w dniu ogłoszenia, ale w terminie 14-dniowego vacatio legis. Część tych poprawek ma charakter legislacyjny, redakcyjny i doprecyzowujący.

Źródło: https://www.miasta.pl/
Fot. Marta Marchlewska-Wilczak

2021-10-11 08:30:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

21-22 października, Warszawa, Smart City Expo Poland, https://www.smartcityexpo.pl/

27 października, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://www.kwrist.mswia.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»