Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


POLITYKA i SPOŁECZEŃSTWO 
Metropolie w obronie szkół

Czerwona ekierka symbolem obywatelskiego sprzeciwu wobec rządowych zmian w oświacie. Unia Metropolii Polskich włącza się w kampanię, negatywnie odnosząc się do proponowanych zmian przepisów prawa oświatowego.


Jedną z głównych zmian planowanych przez rząd jest wzmocnienie roli kuratora oświaty przy jednoczesnym umniejszeniu roli jednostek samorządu terytorialnego i rodziców. Ministerstwo zagwarantuje sobie większy wpływ na obsadzanie stanowisk kierowniczych w jednostkach systemu oświaty. Kurator oświaty będzie mógł w 2-3 tygodnie usunąć dyrektora lub dyrektorkę ze stanowiska. Kurator będzie też decydował, jakie zajęcia nieobowiązkowe mogą się odbyć w szkole i placówce, a także które organizacje społeczne mogą je prowadzić. 

Dla samorządów proponowane zmiany oznaczają zupełną zmianę pozycji: z organów prowadzących stają się jedynie biernymi wykonawcami nie swoich decyzji, finansując je i ponosząc za nie pełną odpowiedzialność.

W kampanii Wolna Szkoła udział bierze kilkadziesiąt organizacji społecznych działających na rzecz dobrej edukacji oraz Stowarzyszenie Samorządy dla PolskiOgólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty, Związek Nauczycielstwa Polskiego i Niezależny Związek Zawodowy Oświata Polska.

Kampanię wspierają: Unia Metropolii Polskich, która zrzesza 12 największych miast oraz Związek Miast Polskich, skupiająca ponad 350 miast.

Źródło: https://metropolie.pl/

2021-10-05 09:41:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

21-22 października, Warszawa, Smart City Expo Poland, https://www.smartcityexpo.pl/

27 października, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, http://www.kwrist.mswia.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»