Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA
Wicepremier Gowin deklaruje się ambasadorem strony samorządowej


Zarząd Związku Miast Polskich spotkał się z wicepremierem, aby porozmawiać o skutkach finansowych dla JST wprowadzenia zmian w podatkach zaproponowanych z programie „Polski Ład”.

Jarosław Gowin, wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii podczas spotkania z członkami Zarządu Związku prosił, aby traktować go jako ambasadora interesów środowiska samorządowego. Zadawał samorządowcom z miast wiele pytań.

Prezes ZMP, Zygmunt Frankiewicz przedstawił stanowisko Zarządu Związku w sprawie programu partii rządzącej  „Polski Ładu”, który zawiera zapisy rozwiązań groźnych dla samorządu. Chodzi m.in. o kwotę wolną od podatku w wysokości 30 tysięcy zł, co spowoduje dalsze obniżanie dochodów własnych JST.  Jako rekompensatę ubytków w PIT traktuje się - zresztą pomysł ZMP - subwencję inwestycyjną. Jednak w opinii szefa ZMP nie zapobiegnie ona ograniczeniu dochodów własnych JST oraz zwiększaniu wydatków bieżących.

Przedstawiciele miast należących do ZMP i działających w Zarządzie Związku przytaczali wiele przykładów, jakie konkretnie ubytki w ich budżetach przyniesie wdrożenie rozwiązań z programu „Polski Ład”, i jak one przełożą się na obniżenie jakości życia ich mieszkańców. Wskazywali na konieczność zapewnienia stałego i pewnego dochodu dla JST oraz zmniejszenia poczucia niepewności w sektorze finansów samorządowych. Ich zdaniem niezbędne jest zwiększenie udziałów w PIT dla JST, aby rozwiązania podatkowe z nowego programu nie zniszczyły samorządów. 

Wicepremier J.Gowin  przyjął wszystkie argumenty i zapewnił, że będzie ambasadorem tego rozwiązania, choć jego wprowadzenie może nie być łatwe. To nie było ostatnie takie spotkanie. Ustalono, że rozmowy będą kontynuowane. 

Źródło: https://www.miasta.pl/

2021-06-04 08:34:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27-28 września, Płock, V Międzynarodowe Forum PPP, https://forumppp.plock.eu/

28-29 września, Warszawa, V Krajowy Kongres Sekretarzy, https://mistia.org.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»