Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


PATRONAT MEDIALNY 
Już tylko godziny zostały do III edycji Krajowego Kongresu Forów Skarbników


Dwa dni nadchodzącego tygodnia będą niezwykle istotne dla finansów jednostek samorządów terytorialnych. 11-12 maja będziemy uczestnikami dwóch ważnych debat i kilkudziesięciu eksperckich paneli w ramach nadchodzącego III Krajowego Kongresu Forów Skarbników. Dla blisko 600 zgłoszonych już uczestników przygotowaliśmy aż 30 tematów, które omówi 46 ekspertów. Nadchodzący kongres to jedno z największych i najważniejszych spotkań, poruszających tematykę problemów powodowanych przez pandemię COVID-19 w kasach samorządów.

Widząc, jak wielkim zainteresowaniem cieszy się nasz kongres, chcemy podzielić się częścią jego warstwy merytorycznej. Dlatego postanowiliśmy udostępnić na naszym kanale w mediach społecznościowych debatę na temat „janosikowego”, która odbędzie się na początku drugiego dnia kongresu, czyli 12 maja od godziny 9:15 do 10:30. Zapraszamy do oglądania na stronie https://www.facebook.com/FundacjaRozwojuDemokracjiLokalnej

Panująca pandemia zmieniła obraz finansów samorządowych. Nowa rzeczywistość to zmniejszone wpływy, zmiany i przesunięcia w poszczególnych działach budżetów jednostek, odkładanie planów inwestycyjnych na „lepsze czasy” i konieczność koncentrowania się na nowych potrzebach. Wraz z pandemią pojawiły się także nowe zadania, zlecane przez administrację rządową, celem ich sprawnej realizacji w jednostkach najbliższych obywatelowi. To w takich, wymagających elastyczności i sprawności realiach, pracują obecnie jednostki samorządu terytorialnego, a w nich prowadzący politykę finansową skarbnicy.

Istnienie i waga tych zagadnień, poruszanych nieustannie na Regionalnych Forach Skarbników i na zarządzie Krajowej Rady Forów Skarbników JST utwierdzała nas, Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej, w przekonaniu, że zorganizowanie III Krajowego Kongresu Forów Skarbników, który w całości poświęcony będzie tematowi finansów samorządów w okresie pandemii, jest koniecznością.

Dzięki dobrej współpracy przedstawicieli Fundacji z członkami Krajowej Rady Forów Skarbników, reprezentantami strony rządowej, przedstawicielami świata nauki i biznesu, a także po wielu godzinach poświęconych na rzecz tego wydarzenia, przygotowany został bogaty merytorycznie i silny nazwiskami ekspertów, dwudniowy cykl debat, prelekcji i paneli dyskusyjnych. W oparciu o nowoczesną platformę kongresową możemy zaoferować bezpieczną przestrzeń do spotkań online.

Nasza inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem strony rządowej. Zarząd Krajowej Rady Forum Skarbników spotkał się z Ministrem Michałem Cieślakiem, Członkiem Rady Ministrów odpowiedzialnym za koordynację współpracy z samorządami. Spotkanie, które odbyło się w dniu 5 maja, dotyczyło identyfikacji barier rozwoju i poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania samorządów w ramach prowadzonego przez Ministra przeglądzie prawa samorządowego (Samorząd 3.0) oraz roli jaką Skarbnicy i Kongres mogą w tym procesie odegrać. Członkowie Zarządu Krajowej Rady przekazali ministrowi ważne postulaty środowiska. Wskazali także na problemy, z którymi mierzą się w codziennej pracy. Komentowane w mediach spotkanie stanowiło duże docenienie naszych wysiłków, włożonych w przygotowanie kongresu i moderowanie prac Forów Regionalnych.

W przededniu Kongresu mamy gotową agendę, bogatą w tematy potrzebne samorządowcom na przysłowiowe „już”. Przez dwa dni kongresu przeplatać się będą panele i debaty na temat ogólnych perspektyw i prognoz finansowych z tymi, które dotykają bardzo specjalistycznych problemów w pracy skarbnika.

Inaugurację kongresu stanowić będzie ekspercka debata o stanie finansów samorządowych w czasie i po pandemii COVID-19, z udziałem przedstawicieli Ministra Michała Cieślaka oraz Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Sebastiana Skuzy. reprezentującego parlament Przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej Senatora Zygmunta Frankiewicza, członków Krajowej Rady Izb Obrachunkowych Mirosława Legutko, Prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie, Przewodniczącego Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz Grzegorza Czarnockiego, Prezesa RIO Opole, Zastępcę Przewodniczącego KR RIO. Debatę, która prowadzona będzie w oparciu o część wniosków z raportu Regionalnych Izb Obrachunkowych, poprowadzi Prezes FRDL Cezary Trutkowski.

Początek drugiego dnia to kolejna debata dotycząca systemu korekcyjno–wyrównawczego dochodów jednostek samorządu terytorialnego, czyli tak zwanego „Janosikowego”. Podstawą do debaty będą wnioski z analizy eksperckiej autorstwa prof. Pawła Swianiewicza. W debacie tej, razem z autorem opracowania, wezmą udział skarbnicy, pracujący na co dzień z tą materią oraz przedstawiciele organizatora, Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Transmisję właśnie tej debaty będzie można śledzić „na żywo” na kanale FRDL na Facebooku.

Bogaty program rozwijany jest do ostatniej chwili, tak by każdy ważny temat znalazł się w agendzie wydarzenia. Uczestnicy kongresu dowiedzą się o planowanych kierunkach zmian w systemie finansowania JST, które omówi Marek Wiewióra Dyrektor Departamentu Finansowania Samorządu Terytorialnego w Ministerstwie Finansów. O zmianie art. 242 uofp od 2022 roku i tym, jak wpływa ona na optymalizację nadwyżki operacyjnej w perspektywie krótko- i długoterminowej dyskutować będą Mariusz Gołaszewski, Elżbieta Rybka-Markiewicz oraz Kacper Siwek. O tym, czy budżety samorządów są gotowe do absorpcji nowej perspektywy budżetowej UE na lata 2021 – 2027 opowie Dariusz Giza. Podobnej tematyce, czyli aspektom finansowo-księgowym projektów z nowych środków unijnych, w tym w ramach Krajowego Planu Odbudowy, poświęcona będzie sesja, prowadzona przez Małgorzatę Rulińską. Kilka tematów dotyczyć będzie różnych aspektów systemu oświaty, pojawią się raporty na temat finansów samorządowych, omówione zostaną kwestie audytów, obligacji w JST, funduszy dla samorządów ze środków unijnych, w tym Krajowego Planu Odbudowy. Pełna agenda dostępna jest na stronie wydarzenia: www.kongresskarbnikow.pl.

O tym, jak istotny dla całego środowiska jest zbliżający się kongres mówi prezes FRDL Cezary Trutkowski-„Liczymy, że dzięki tym dwóm dniom rozwiązanie znajdzie wiele problemów w prowadzeniu polityki finansowej JST. Mamy także nadzieję, że podczas tych wielu spotkań pojawią się kolejne pytania, kwestie, które należy rozwiązać, wątpliwości, które wymagają wyjaśnienia. Wszytko to ma na celu długofalowe wsparcie samorządów w najlepszym i najskuteczniejszym zarządzaniu rozwojem społeczności lokalnych.”

Rejestracja na wydarzenie możliwa jest jeszcze na dzień przed rozpoczęciem, czyli aż do 10 maja. Zapraszamy do zgłaszania za pośrednictwem strony: www.kongresskarbnikow.pl.

2021-05-10 08:06:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»