Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZENIA 
Zarząd ZWRP w sprawie parkingów dla pojazdów z odpadami


W opinii zarządu Związku Województw RP zasadnym jest przeniesienie obowiązków dotyczących utworzenia, prowadzenia i zagospodarowania odpadów, wskazanych w art. 24a ustawy o odpadach (zatrzymanie pojazdu z odpadami), ze starostów na organy administracji rządowej.

Przyjęcie takiego rozwiązania, w ocenie marszałków, znajduje uzasadnienie w samym art. 24a ustawy o odpadach, z którego wynika, że pojazd wraz z odpadami może zostać zatrzymany przez Krajową Administrację Skarbową, Straż Graniczną, Policję, Inspekcję Transportu Drogowego oraz organy Inspekcji Ochrony Środowiska.

Skoro więc do zatrzymania pojazdów z odpadami mają uprawnia wskazane jednostki, to słuszne wydaje się być dysponowanie przez te służby odpowiednimi parkingami. Procedurę administracyjną w zakresie zagospodarowania odpadów powinny także prowadzić organy administracji rządowej. – czytamy w stanowisku.

Tymczasem dziś tworzenie parkingów dla pojazdów z zatrzymanymi odpadami jest zadaniem samorządów powiatowych. Do samorządów województw docierają sygnały, że powiaty mają z tym problemy.

W przyjętym stanowisku można ponadto przeczytać, że w ocenie Zarządu, podejmowane ze strony Starostów interwencje, są uzasadnione i zasługują na uwzględnienie. Dotykają bowiem m.in. aspektów finansowych związanych z utworzeniem tych miejsc, a także z ich utrzymywaniem w gotowości. Istotne znaczenie ma także pozbywanie się odpadów zgromadzonych na naczepach zatrzymywanych pojazdów, w sytuacji gdy właściwy podmiot nie jest zainteresowany odbiorem naczepy, ani tym samym zgromadzonych w niej odpadów niewiadomego pochodzenia, w tym niebezpiecznych. Sytuacja ta może rodzić zagrożenie dla zdrowia i życia okolicznych mieszkańców oraz środowiska naturalnego.

Dlatego marszałkowie apelują do Marszałka Sejmu, Marszałka Senatu oraz Prezesa Rady Ministrów o zmianę przepisów.

Stanowisko Zarządu ZWRP_gospodarka odpadami uwagi ustawa odpady

Źródło: https://polskieregiony.pl/

2021-04-12 07:18:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
INWESTYCJE w SAMORZĄDACH

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

11-12 maja, III Krajowy Kongres Forów Skarbników, https://kongresskarbnikow.pl/

12-13 maja, Gdynia, 
Kongres Perły Samorządu, https://www.nist.gov.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»