Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Powiat kłodzki z pożyczką od rządu

17,6 mln zł na pokrycie deficytu i restrukturyzację długów otrzyma z Ministerstwa Finansów powiat kłodzki (woj. dolnośląskie).

Problemy finansowe powiatu kłodzkiego zaczęły się od prób ratowania i restrukturyzacji szpitali. Starostwo przejęło ponad 29 mln zł zadłużenia tych jednostek na własne konto, co spowodowało, że zadłużenie powiatu zaczęło przekraczać próg 50 proc. Na jesieni tego roku starostwo starało się o kolejny kredyt, jednak żaden z banków nie stanął do ogłoszonego przetargu. Jednocześnie z ogłoszeniem drugiego przetargu zarząd powiatu wniosek o przyznanie pożyczki złożył do Ministerstwa Finansów. Kiedy drugi z przetargów nie przyniósł efektów, stało się jasne, że tylko pożyczka rządowa może pomóc powiatowi kłodzkiemu. Zdaniem starosty Krzysztofa Baldego ich starania o pożyczkę bankową trafiły na wyjątkowo niekorzystny okres na rynkach finansowych. Dodatkowo banki były zniechęcone zbliżaniem się powiatu do 60 proc. progu zadłużenia.

Ostatecznie w grudniu 2008 roku doszło do porozumienia z MF i powiat, który przedstawił obszerny plan restrukturyzacji długów, otrzymał pożyczkę od ministerstwa w wysokości 17,6 mln.

– Zadłużenie powiatu w dużej mierze wynikało z rozwiązywania problemów, którymi powinno zająć się państwo. Był to argument, który odgrywał znaczącą rolę w pertraktacjach z ministerstwem – mówi Krzysztof Baldy.

Pożyczka została obwarowana kilkoma warunkami. Od przyszłego roku powiat zobowiązał się do tworzenia zrównoważonego budżetu i przedstawił obszerne plany restrukturyzacji dotychczasowego długu, w tym konsolidacji kredytów i zamiany obligacji na tradycyjne kredyty. Stopień zadłużenia powiatu na koniec przyszłego roku ma wynosić 49 proc. Ministerstwo będzie też sprawować kontrolę nad finansami powiatu przez najbliższe 15 lat.

Pewne niedogodności związane z kwartalnymi kontrolami MF są zdaniem starosty rekompensowane przez wyjątkowo korzystne warunki oprocentowania pożyczki (rzędu 3 proc.).

Szpitale powiatowe, które były powodem problemów starostwa zostały zrestrukturyzowane i połączone w jeden sp zoz. Obecnie nie przysparza on długów powiatowi, co może być dowodem na słuszność dotychczasowych decyzji. (ag)

2009-01-15 00:00:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»