Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Kazimiera Tarkowska: Walczymy z efektem cieplarnianym

Od czterech do pięciu tysięcy złotych dostać mogą ci z mieszkańców gminy Kleszczów w Łódzkiem, którzy postawią na ekologię. Chodzi o montowanie baterii słonecznych i pomp ciepła.

Pieniądze pochodzić będą z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a zasady ich wypłacania i funkcjonowania tego proekologicznego programu określa specjalny regulamin. Zgodnie z nim, właściciele domów, którzy zainwestują w zdobywanie energii przy użyciu solarów lub pomp ciepła, będą mogli wystąpić o dotację i dostaną ją po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku.

Na taki krok – zaangażowania pieniędzy z Gminnego Funduszu – Kleszczów zdecydował się po faktycznym fiasku programu „Milion słonecznych dachów”, lansowanego w ubiegłym roku. Według pierwszych informacji, ponad połowę kosztów montowania kolektorów słonecznych pokrywać miał unijny Program Operacyjny „Infrastruktura i środowisko”, ale ostatecznie stanęło na dwudziestu procentach. Poza tym minimalna wartość inwestycji była na tyle duża, że o dofinansowanie wystąpić mogło wspólnie kilka gmin. – Gmina Kleszczów chciała być lokalnym koordynatorem takiego projektu – mówi Kazimiera Tarkowska, wójt Kleszczowa. – Do udziału w nim zaprosiliśmy samorządy z naszego powiatu bełchatowskiego i z powiatu radomszczańskiego – dodaje.

Kiedy okazało się, że unijne dofinansowanie będzie znacznie niższe od zapowiadanego, większość zainteresowanych wcześniej gmin zrezygnowała z udziału w programie. Władze Kleszczowa nie zamierzały rezygnować z proekologicznych działań i o ich dofinansowaniu rozmawiały z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz funduszem wojewódzkim. Bez rezultatu. Okazało się, że „sponsorem”  może być tylko kleszczowski Gminny Fundusz Ochrony Środowiska.

Ostatecznie program wspierania montażu kolektorów słonecznych i pomp ciepła w gminie Kleszczów ruszył w tym roku, niedługo po wakacjach. Prowadzony będzie do roku 2015. Tarkowska zwraca uwagę, że solary powinny przynieść wymierne oszczędności tym, którzy je zainstalują, a ponadto... – Mniejsze zużycie energii ze źródeł konwencjonalnych oznacza zmniejszenie emisji dwutlenku węgla – podkreśla pani wójt. (mj)

2009-10-10 09:34:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»