Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Zbigniew Michniowski: Energetyka lokalna to problem samorządu

Polskie miasta za mało uwagi przykładają do polityki energetycznej zarówno w skali lokalnej jak i kraju. Samorządy muszą kontrolować politykę państwa w tej dziedzinie – uważa wiceprezydent Bielska-Białej

Włodarze polskich samorządów lokalnych nadal nie wykazuja zainteresowania sprawami energetyki. Łatwo to zauważyć na różnego rodzaju konferencjach, gdzie problemy zaopatrzenie w energię elektryczną czy ciepło, nie wzbudzają większego zainteresowania.

– Trudno zaksięgować zaoszczędzony milion, dlatego o tych, którzy go zaoszczędzili zwykle nikt nie słyszy. Za to jak ktoś pozyska milion to staje się bohaterem – tłumaczy brak zainteresowania problemami energetyki ze strony władz lokalnych, Zbigniew Michniowski, zastępca prezydenta Bielska-Białej, prezes Stowarzyszenia Gmin Polska "Energie Cites". – Lubimy słuchać tylko tego, co już znamy. To syndrom inż. Mamonia - dodaje Michniowski.

Jak uważają eksperci z tej branży w krótkim czasie wyzwania energetyki będą dominującymi probelmami zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym.
– Do 2016 roku nastąpi 100 proc. wzrost cen energii cieplnej – uważa Jacek Szymczak, prezes zarządu Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Samorządy lokalne będą miały coraz większy wpływ na lokalną energetykę poprzez tworzenie planów zaopatrzenia gminy w ciepło, energię lektryczną i paliwa gazowe.

Zgodnie z Ustawą " Prawo Energetyczne" w "Założeniach do planu zaopatrzenia..." powinny znaleźć się następujące zagadnienia:
1. ocena aktualnego stanu i przewidywanych zmian zapotrzebowania na ciepło, energię
elektryczną i paliwa gazowe,
2. przedsięwzięcia racjonalizujące użytkowanie ciepła, energii elektrycznej i paliw
gazowych,
3. możliwości wykorzystania istniejących nadwyżek i lokalnych zasobów paliw i energii
z uwzględnieniem skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej oraz zagospodarowania ciepła odpadowego z instalacji przemysłowych,
4. zakres współpracy z innymi gminami.

Projekt założeń powinien być opracowany we współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami energetycznymi, które są zobowiązane do udostępniania zarządom gmin swoich planów rozwoju w zakresie zaspokojenia aktualnego i przyszłego zapotrzebowania na ciepło, energię elektryczną i paliwa gazowe. Wykonane opracowanie przesyłane jest do władz wojewódzkich i przedstawicieli odbiorców w celu otrzymania opinii i uwag, następnie Rada Gminy w drodze uchwały przyjmuje opracowany dokument.

– Musimy zacząć rozliczać nasze władze z planowania przyszłości – podsumowuje Zbigniew Michniowski.
(ag)

2009-09-28 07:11:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»