Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Jerzy Gruszczyński: złe oznakowanie dróg jest przyczyną co szóstego wypadku

Aż co trzeci wypadek drogowy jest związany ze złą infrastrukturą drogi. Przyczynami są złe projektowanie dróg, złe ich oznakowania oraz niewłaściwe utrzymywanie.

\"\"
Zaśmiecona przestrzeń publiczna sprawia, że znaki drogowe są praktycznie niewidoczne

Dane dotyczące najczęstszych przyczyn wypadków pochodzą z opracowania ekspertów European Roundtable on Road Infrastructure Safety. Według szacunków Jerzego Gruszczyńskiego, projektanta komunikacji wizualnej (w tym systemów oznakowań), członka zarządu Ogólnopolskiej Sekcji Projektowania Przestrzeni Publicznej Związku Polskich Artystów Plastyków, przyczyną co szóstego wypadku w Polsce jest złe oznakowanie dróg.

Przede wszystkim jakość polskiego oznakowania dróg nie odpowiada ani bieżącym potrzebom, ani standardom europejskim.
– Znaki nie są aktualizowane merytorycznie od ponad 30 lat, są wadliwie projektowane, często źle ustawione, zagłuszane i nieczytelne – uważa Jerzy Gruszczyński. – Chaos informacyjny, brak jednoznaczności w oznakowaniu, a za tym idące złe nawyki są naszym zdaniem jedną z istotnych przyczyn olbrzymiej ilości wypadków na naszych drogach – dodaje.


\"\"
Złe oznakowanie to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków na polskich drogach

Jak alarmują członkowie zarządu niedawno powstałej Sekcji Projektowania Przestrzeni ZPAP, znaki giną w powodzi reklam i innej nieskoordynowanej informacji. Tymczasem każda informacja musi być podana w sposób czytelny i nie zakłócający funkcji otoczenia. Obecnie jednym z najgorszych cech przestrzeni publicznej jest jej zawłaszczenie przez sferę reklamodawców, od wielkich firm po drobnych oferentów usług. Poprzez to przestrzeń społeczna została w olbrzymim stopniu zdegradowana, a proces ten posuwa się dalej.

Wiele do zrobienia mają na tym polu samorządy. To one są odpowiedzialne za ład w przestrzeni publicznej i to są w ogromnym procencie zarządcami dróg po których poruszają się Polacy. Zdaniem Henryki Stronk i Jerzego Gruszczyńskiego w Polsce brakuje świadomości jak ważna jest sfera informacyjna w przestrzeni publicznej. Jedną z propozycji Ogólnopolskiej Sekcji Projektowania Przestrzeni jest powoływanie przez samorządy plastyka miejskiego (gminnego) wraz z nadającą mu kompetencje uchwałą rady gminy. Miałby on zadbać o to by sfera przestrzeni publicznej nie była zaśmiecana, by była przejrzysta i estetyczna, a informacja miejska, a także znaki drogowe były wystarczająco widoczne i czytelne. (ag)

fot. www.znakidrogowe.eu

2009-07-26 22:36:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»