Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Inwestycje

»

Nowe technologie dla płockiego przemysłu

Ponad tysiąc miejsc pracy i wzmocnione zaplecze technologiczno-przemysłowe – to korzyści, jakie przyniosło Miastu Płock powołanie do życia Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

\"\"– Główne kierunki rozwoju miasta wytyczają trzy podstawowe czynniki: istnienie mocno rozwiniętego przemysłu, historyczny charakter miasta i jego malownicze położenie na Skarpie Wiślanej – mówi Mirosław Milewski, prezydent Płocka.

Ważnym atutem miasta jest niewątpliwie jego położenie – łączy je niewielka odległość z takimi ośrodkami jak Warszawa, Łódź czy Toruń. Potencjalni inwestorzy zainteresowani Płockiem mają na wyciągnięcie ręki silne zaplecze specjalistów z dużych ośrodków akademickich.

– Zaletą miasta jest jego dogodne położenie umożliwiające eksport w kierunku wschodnim i na zachód Europy. Potwierdzają to inwestycje zagranicznych firm spedycyjnych i logistycznych – komentuje Robert Kwiatkowski, członek zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA. – Atrakcyjność komunikacyjną uzupełnia własna stocznia rzeczna na Wiśle i lotnisko, które może przyjmować małe samoloty i śmigłowce.

Miejska gospodarka została zasilona za sprawą powstania Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, który przyciąga inwestorów nowoczesną infrastrukturą i bardzo dobrą lokalizacją.

Nie tylko przemysł paliwowy

W Płocku działa ponad 12 tys. przedsiębiorstw. Miasto jest siedzibą potentata na rynku paliw – Polskiego Koncernu Naftowego ORLEN. Do najbardziej znaczących podmiotów gospodarczych na płockim rynku zalicza się firmy należące do spółki PKN ORLEN SA – ORLEN Gaz Sp. z o.o., ORLEN Petrocentrum Sp. z o.o., oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” SA, producenta maszyn rolniczych CNH Polska Sp. z o.o., firmę budowlaną Budmat, czy fabrykę odzieży dżinsowej Levi Strauss.

Innowacyjne technologie
Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny to wspólna inicjatywa Miasta Płocka i spółki PKN ORLEN SA. Celem przedsięwzięcia było stworzenie bazy pod rozwój nowoczesnych technologii, następnie wdrażanie ich do przemysłu, a w efekcie udostępnienie nowych miejsc pracy. W listopadzie 2003 podpisane zostało wstępne porozumienie pomiędzy partnerami, ustalające obowiązujące zasady przy tworzeniu parku.

– Jednym z podstawowych założeń w trakcie określania polityki finansowania inwestycji Parku było ubieganie się o możliwie jak najwyższe współfinansowanie projektu z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Dlatego też spółka zarządzająca złożyła aplikację w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), działanie 1.3 Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw „Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm”, na wspomniany wcześniej projekt pn. „Pierwszy etap budowy infrastruktury technicznej, materialnej Parku Przemysłowego w Płocku” – opowiada Mirosław Milewski.

W wyniku tego przedsięwzięcia w latach 2005-2006 powstało Centrum Administracyjne Parku złożone z czterech budynków z zapleczem konferencyjnym i socjalnym o łącznej powierzchni użytkowej ok. 5000 m kw., zbudowano infrastrukturę wodno-kanalizacyjną – łącznie 26,9 km sieci oraz infrastrukturę telekomunikacyjną – 4,4 km światłowodu, sieć centralnego ogrzewania o długości 3,4 km oraz system dróg wewnętrznych o długości 9,3 km wraz z kanalizacją opadową i oświetleniem. Projekt został zrealizowany za kwotę 44,6 mln zł, z czego 87,5 proc. stanowiła dotacja unijna, a pozostałe 12,5 proc. był to wkład własny Miasta Płocka. Udziały w spółce akcyjnej, jaką jest Park Przemysłowo-Technologiczny dzielą się po połowie między miasto i PKN ORLEN.

– Jednym z wymogów w trakcie ubiegania się o dofinansowanie tego projektu był obowiązek ustanowienia podmiotu zarządzającego Parkiem w formie kapitałowej spółki prawa handlowego – tłumaczy prezydent Płocka. – W trakcie realizacji projektu i funkcjonowania PPPT SA, Płock dokonywał podwyższeń kapitału zakładowego spółki w postaci wkładów pieniężnych i niepieniężnych, wnosząc w jej majątek nieruchomości gruntowe – dodaje.

Całkowity obszar parku, to powierzchnia około 200 ha, z czego 130 ha jest uzbrojone w sieci magistralne wodociągowe, kanalizacyjne, centralnego ogrzewania, ma wybudowane drogi wewnętrzne i jest objęte system światłowodowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Przedsiębiorcy prowadzący działalność na terenie Parku mają dostęp do energii elektrycznej i sieci gazociągowej. Ponadto ważnym atutem na tym terenie jest dostęp do bazy mediów technologicznych, surowców, produktów i półproduktów pochodzących od Grupy ORLEN.

Inwestorzy traktowani ulgowo
Zgodnie z danymi z końca 2008 roku, w Płockim Parku Przemysłowo-Technologicznym działa 11 podmiotów zatrudniających w sumie prawie tysiąc osób. Wśród nich znajduje się Fundacja Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości. Szacuje się, że przedsiębiorstwa planujące na dzień dzisiejszy inwestycje na tym terenie, zapewnią dodatkowe 250 miejsc pracy.

– Jednym z obszarów, w którym Miasto Płock, jako jednostka samorządu terytorialnego posiada możliwości stymulowania rozwoju gospodarczego są niewątpliwie podatki i opłaty lokalne, a w szczególności podatki od nieruchomości – informuje prezydent. – Miasto przewiduje ulgi dla inwestorów, przede wszystkim w ramach zwolnień z podatku od nieruchomości w zakresie programu pomocy regionalnej Miasta Płocka na wsparcie nowych inwestycji dla przedsiębiorców innowacyjnych lub prowadzących działalność badawczo-rozwojową oraz zwolnienia z podatku od nieruchomości w ramach pomocy de minimis.
Anna Grabowska

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»