Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Zadania samorządu

»

Magazyn pierwszej pomocy

Zmienia się klimat. Polskę coraz częściej nawiedzają huragany, trąby powietrzne, ulewy i powodzie. Sprzęt ratowniczy, koce, namioty – stają się wówczas rzeczami pierwszej potrzeby. Niestety, nie zawsze są tam, gdzie są potrzebne.

15 sierpnia ubiegłego roku po południu i wieczorem przez prawie pół Polski przeszła trąba powietrzna. Pokazała, że gdy dotykają nas klęski żywiołowe, system reagowania kryzysowego nie zawsze działa tak, jak należy, że brakuje sprzętu ratowniczego i rzeczy niezbędnych dla poszkodowanych. Dlatego namioty pneumatyczne dla mieszkańców Opolszczyzny pozbawionych dachu nad głową trzeba było wysyłać z Krakowa.

Noc czarna jak rozpacz
Do Starej Wsi w powiecie piotrkowskim (województwo łódzkie) diabelski wir dotarł od strony Radomska około godziny 19. Uszkodził lub zniszczył ponad 50 budynków mieszkalnych i gospodarczych. Mieszkańcy i strażacy ochotnicy zaraz po przejściu trąby przystąpili do zabezpieczania nadwątlonych budynków i ratowania dobytku. Pomagali strażacy zawodowi z Piotrkowa. Wszyscy pracowali w strugach ulewnego deszczu. Budynki, z których wiatr pozrywał dachy, przykrywano folią. Wójt gminy Rozprza Ryszard Witek kazał wydać ludziom wszystką folię, jaką dysponował i polecił szukać jej u właścicieli zamkniętych wtedy sklepów. Mimo to folii brakowało. Z kolei strażacy narzekali na niewystarczającą liczbę masztów i lamp umożliwiających oświetlenie terenu. O śpiworach czy namiotach wtedy jeszcze nie myślano.

Przygotować się na najgorsze
Wydarzenia z ubiegłorocznego sierpnia wiele dały do myślenia samorządom gmin i powiatów dotkniętych przez kataklizm. Aneta Niedźwiecka, p.o. rzecznika prasowego Starostwa Powiatowego w Radomsku informuje, że starostwo ma nieduże pomieszczenie, w którym znajdują się rzeczy wykorzystywane w sytuacjach zagrożenia. Zaznacza, że nie jest to magazyn z prawdziwego zdarzenia i dodaje: – Widzimy dzisiaj ogromną potrzebę zorganizowania magazynu sprzętu ratowniczego. Zrobiliśmy pierwsze kroki w tym kierunku, poczyniliśmy drobne zakupy, ale na większe wydatki nie było nas stać.
Niedźwiecka podkreśla, że w tym roku na tworzenie magazynu przeznaczona zostanie większa kwota i wyraża nadzieję, że przynajmniej częściowo uda się go wyposażyć.

Fakt, że taki magazyn pierwszej pomocy sporo kosztuje, potwierdza kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim.
– Z naszych obliczeń wynika, że na wszystko trzeba będzie wydać około 400 tysięcy złotych – mówi Ryszard Musiałowicz.

Utworzenie magazynu zarządzania kryzysowego – jak go nazwano w Piotrkowie – to pomysł piotrkowskiego starosty Stanisława Cubały i Ryszarda Musiałowicza. Pomysł o tyle nietypowy, że magazyn nie będzie „własnością” władz powiatu, a utworzony zostanie przez gminy leżące w powiecie piotrkowskim. Niestety nie wszystkie. Niecałych 25 tysięcy złotych (2 złote od mieszkańca) nie chce przeznaczyć na utworzenie magazynu gmina Rozprza, ta zaatakowana w sierpniu przez trąbę powietrzną. Według poszkodowanych mieszkańców i wójta Witka pieniądze bardziej potrzebne są tym, którzy nie zdołali jeszcze naprawić szkód spowodowanych przez żywioł.

Pozostałe gminy albo już przekazały pieniądze, albo – jak w Wolborzu – radni powzięli uchwały o poparciu projektu. Na początku grudnia 2008 roku do dyspozycji było 40 tysięcy złotych. Swój udział przekazać miał jeszcze Zarząd Powiatu, a zwolennicy utworzenia magazynu liczyli też na pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

Niektóre rzeczy, jakie powinny znaleźć się w magazynie (np. piły łańcuchowe i plandeki), kupiono jeszcze w grudniu 2008 roku, reszta ma być kupiona w tym miesiącu. W magazynie będą wtedy także agregaty prądotwórcze i maszty oświetleniowe, pompy, zbiornik do przewożenia wody pitnej, materace i łóżka polowe. Wszystko to zgromadzone zostanie w siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie.

– Ze względu na centralne położenie Piotrkowa w powiecie i możliwość szybkiego dostarczenia przez strażaków rzeczy niezbędnych ofiarom klęsk żywiołowych – tłumaczy Musiałowicz.

Bełchatów dmucha na zimne

O ile powiaty radomszczański i piotrkowski nawiedzane były w ostatnich latach przez huraganowe wiatry, to Bełchatów i powiat bełchatowski były przez aurę traktowane ulgowo. A mimo to właśnie one wydają się być najlepiej przygotowane do działania w sytuacjach klęsk żywiołowych.

„Klęskowy” magazyn ma Starostwo Powiatowe w Bełchatowie. Są w nim koce, śpiwory i materace, jest agregat prądotwórczy, lampy i piły mechaniczne.
– Część rzeczy jest naszą własnością, a część w użyczenie przekazał nam Łódzki Urząd Wojewódzki – informuje Marcin Klimaszewski z Wydziału Spraw Obywatelskich bełchatowskiego starostwa.
Miasto Bełchatów dysponuje magazynem Obrony Cywilnej. Jest on zaopatrzony w agregat i lampy, namioty, materace, śpiwory oraz łóżka polowe. Jak poinformowała Beata Kwiecińska, rzecznik prezydenta Bełchatowa, w końcu 2008 roku planowano kupno piły do cięcia betonu i stali, a w tym roku kupiona będzie folia do przykrywania budynków.

– Dysponujemy nowymi środkami łączności. Także CB radiem, dzięki któremu możemy szybko poinformować kierowców o sytuacjach awaryjnych i zorganizowanych objazdach – dodaje Beata Kwiecińska. I podkreśla, że gdy w 2007 roku na zakup sprzętu do natychmiastowej dyspozycji wydano 8 tys. zł, to w roku ubiegłym już ponad 14 tysięcy złotych.

Czy to dużo czy mało – można dyskutować. Można też powiedzieć, że zamiast tworzenia magazynów pierwszej pomocy trzeba lepiej wyposażyć jednostki straży pożarnej. Przynajmniej jedną w każdej gminie. Robić należałoby pewnie i jedno, i drugie. Nawet gdyby zgromadzony sprzęt nie miał być nigdy wykorzystany.
Mariusz Jakubek

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»