Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

A. Dąmbska komentuje: Wielkopolski Kongres Samorządowy

Od paru miesięcy nasila się sprzeciw samorządów wobec działań PiS, zwłaszcza w kontekście zamiaru ograniczenia kadencji władz wykonawczych JST. Znalazło to odzwierciedlenie także 3 kwietnia br. w Poznaniu podczas Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego, obradującego pod przewodnictwem Jacka Gursza, burmistrza Chodzieży.

Na zaproszenie do udziału w wydarzeniu odpowiedziało 200 przedstawicieli władz lokalnych z regionu, a Gościem Honorowym była prof. Teresa Rabska, współtwórczyni reaktywowanego samorządu. W jej opinii realizowana obecnie stopniowa likwidacja JST grozi zawaleniem całej struktury państwa, gdyż samorząd to ogół mieszkańców. Wtórował jej wójt gminy Wysoka, Marek Madej, podkreślając służebną wobec obywateli rolę samorządu.

Mocno wybrzmiały również wypowiedzi Marszałka Wielkopolski, Marka Woźniaka, apelującego o aktywność w obronie JST, eksperta Macieja Kiełbusa o konieczności wspólnego działania i nie dopuszczenia do degradacji systemu sądownictwa, burmistrza Jacka Gursza nawołującego do protestu przeciwko pomówieniom czy dyr. Andrzeja Porawskiego, który widzi potrzebę nieustającej walki o wolność. Z kolei niżej podpisana wskazywała celowość głębokiego, nie politycznego namysłu nad niezbędnymi zmianami merytorycznymi w funkcjonowaniu wspólnot.

Na zakończenie Kongresu uwydatnił się spór odnośnie metod działania: burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki, przestrzegał, by JST nie stały się „mięsem armatnim” dla partii, burmistrz Wronek, Mirosław Wieczór, i Zdunów, Tomasz Rudy, mówili o powstaniu stowarzyszenia samorządowego, mogącego przekształcić się w partię, zaś Rafał Grupiński (PO) nawoływał do utworzenia jednej, wspólnej listy wyborczej.

agat_d@yahoo.com

2017-04-24

powrót

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»