Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » KWRiST

»

Komisja wspólna traci na znaczeniu

Samorządowcy wyrażają coraz bardziej stanowcze głosy w związku z działaniami administracji centralnej. Wydawało się nawet możliwe, że największe stowarzyszenia samorządowe zdecydują się na zawieszenie swojej działalności w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Tak się jednak nie stało.

Po raz pierwszy propozycja zawieszenia działalności przez samorządy w KWRiST padła podczas „Forum Samorządowego” 16 marca. Następnie podczas posiedzenia zarządu Związku Miast Polskich przedstawiciele stowarzyszenia uchwalili stanowisko upoważniające zarząd ZMP do rozmów z pozostałymi organizacjami samorządowymi na temat zawieszenia działalności w komisji wspólnej.

Czy groźba poskutkowała? W każdym razie po wielu miesiącach nieobecności w marcowym posiedzeniu komisji wziął udział Mariusz Błaszczak, współprzewodniczący Komisji ze strony rządowej. Pierwsi jednak głos zabrali przedstawiciele JST.

Marek Olszewski, współprzewodniczący KWRiST i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP wyraził zaniepokojenie działaniami administracji centralnej i podkreślił, że działania związane z centralizowaniem zadań nie są do pogodzenia z ustrojem państwa do którego przywykliśmy przywracając jednostki samorządu terytorialnego do życia.

Adam Struzik, przedstawiciel Związku Województw RP przytoczył kolejne przykłady odbierania kompetencji samorządom województwa. – Metoda poselskich projektów wykorzystywana jest przez rządzących do omijania dyskusji na ich temat. Domagaliśmy się i nadal się domagamy by wszystko co dotyczy samorządów, także projekty poselskie, były omawiane na posiedzeniach komisji wspólnej – powiedział, marszałek województwa mazowieckiego.

Samorządowcy wszystkich szczebli wyrazili także zaniepokojenie związane m.in. z pomysłem wdrożenia dwukadencyjności w samorządach, zmianami w oświacie, niekontrolowaną wycinką drzew oraz działaniami CBA. Samorządowcy podkreślali, że są otwarci na zmiany, ale przeprowadzane po konsultacjach, po dialogu z samorządami i ich mieszkańcami. – My nie chcemy wyprowadzać ludzi na ulice, ale ludzie w Lublinie czy Łodzi sami wyszli zaprotestować w obronie wybranych przez nich prezydentów. My także zostaliśmy wybrani przez suwerena – podkreślał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

Po samorządowcach zabrał głos minister spraw wewnętrznych i administracji. Przekonywał, że tak jak on, samorządowcy reprezentują partie polityczne i zaapelował o unikanie retoryki oraz nie podejmowanie działań takich jak totalna opozycja. Przekonywał także, że wszystkie ustawy są konsultowane z samorządami.

Zdaniem Mariusza Błaszczaka konieczny jest dialog dla dobra państwa i zaproponował kolejne posiedzenie KWRiST na 26 kwietnia.

Miejscem dialogu pomiędzy rządem i samorządem powinna być właśnie Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Wydaje się, że obie strony coraz bardziej okopują się po swoich stronach i choć obie deklarują chęć rozmów to realny dialog oddala się...

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 29 marca 2017, Warszawa

2017-03-29

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»