Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

T. Wrona: Czy ktoś widział w telewizji samorządowców?

Trwa ostra debata polityczna dotycząca kadencyjności samorządowców i propozycji utworzenia aglomeracji warszawskiej związanej z likwidacją siedmiu powiatów i ograniczeniem samodzielności podwarszawskich gmin. Temperatura debaty już dawno minęła stan podgorączkowy, gorączka jest wysoka.

W studiach telewizyjnych ścierają się ze sobą posłowie w imieniu partii politycznych: autorzy projektów z oponentami. W innych studiach w lożach prasowych dziennikarze, równie dalecy od samorządów, przeważnie obracający się w Warszawie i w małym promieniu od niej. Nad samorządem, jak nad żywym organizmem pacjenta na stole operacyjnym, pochylają się skaczący sobie do oczu politycy.

Czy nikogo nie dziwi, że w sprawach ustroju polskiego samorządu do żadnej telewizji ani publicznej, ani prywatnej, do żadnej z debat nie zaproszono dotychczas nikogo z wójtów, burmistrzów i prezydentów? Czy to jest normalne, że dziennikarzy, wydawców i zarządzających telewizjami nie interesuje opinia ludzi, dzięki którym Polska zmieniła się w czasie ostatnich lat, ludzi w większości nie należących do partii politycznych? Czy nikogo nie interesuje zdanie np. Prezydenta Gdyni, Prezydenta Kielc, Prezydenta Torunia, Prezydenta Otwocka, Wójta Lesznowoli, Burmistrza Wołomina, Prezydenta Legionowa i in.? Podobnie czy nikogo nie interesuje opinia Prezesa Związku Miast Polskich, czy Związku Powiatów Polskich?

 W zamian mamy opinię dziennikarza: „Obecny podział administracyjny nie odzwierciedla sytuacji teraźniejszej tylko przeszłą. Traktowanie owych gmin jako samodzielnych bytów jest coraz bardziej nieżyciowe. I szkodliwe – bo nie ma komu dbać o będącą coraz bardziej całością Wielką Warszawę”.

Nieobecność samorządowców oraz autentycznych problemów samorządowych w telewizji nie jest niczym nowym. Tak było w sumie przez cały okres odrodzonego samorządu. Czy tak ma być nadal? Czy nie powinna obowiązywać zasada „nic o nas bez nas”?

tadeuszwrona7@gmail.com

2017-02-15

powrót

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»