Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

Czesław Tomalik: Krajowa Rada RIO proponuje złagodzenie dla gmin

W okresie tak nieprzyjaznej gminom polityki rządu i parlamentu warto przypomnieć, że istnieją w kraju inne instytucje, które rozumieją potrzeby samorządów gminnych. W czerwcu 2016 r. Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych zgodnie z obowiązującymi przepisami przedłożyła Sejmowi i Senatowi dokument pt. „Sprawozdanie z działalności Regionalnych Izb Obrachunkowych i wykonania budżetu przez jednostki samorządu terytorialnego w 2015 roku”.

W tym dokumencie, w rozdziale XI pt. „Funkcjonowanie prawa samorządu terytorialnego w świetle doświadczeń regionalnych izb obrachunkowych” na str. 141 w pkt. 2.2 pt. „Umożliwienie jednostkom samorządu terytorialnego spłaty zadłużenia, w przypadku posiadania środków na rachunku” czytamy:

Niezmiernie istotne dla poprawy gospodarki finansowej jednostek samorządu terytorialnego jest umożliwienie im spłaty zadłużenia w sytuacji posiadania środków finansowych na rachunkach bankowych. Obecnie często czynnikiem, który na to nie pozwala jest indywidualny wskaźnik zadłużenia. Analiza danych finansowych prezentowanych przez jednostki samorządu terytorialnego wskazuje, że dysponują one znacznymi kwotami środków finansowych pochodzącymi między innymi z zaciągniętych i niewykorzystanych w latach poprzednich kredytów i pożyczek długoterminowych, jak też z lepszego od planowanego zrealizowanego wyniku budżetu. Jednocześnie jednostki te posiadają zobowiązania zwrotne w znacznych wielkościach. Możliwości nawet częściowej spłaty tych zobowiązań spowoduje nie tylko zmniejszenie zadłużenia jst, ale stworzy także perspektywę pozyskania środków dla realizacji nowych zadań samorządów. Dlatego proponuje się zmianę art. 243 uofp, poprzez dodanie po ust. 3a ust. 3b o treści:

3b. Ograniczenia, określonego w ust. 1, nie stosuje się także do wykupu papierów wartościowych oraz spłat rat kredytów i pożyczek wraz z należnymi odsetkami i dyskontem w sytuacji ich finansowania z nadwyżki budżetowej z lat ubiegłych, wolnych środków, o których mowa w art. 217 ust. 2 pkt 6 lub środków z prywatyzacji.”

Zaproponowane przez Krajową Radę RIO rozwiązanie zostało pozytywnie odebrane przez skarbników Gmin Namysłów i Olszanka z naszego Zespołu Związku ds. Finansów Gmin. W dniu 1 grudnia 2016 r. Zgromadzenie Związku Gmin Śląska Opolskiego jednogłośnie uchwaliło stanowisko na temat poparcia wymienionej propozycji Krajowej Rady RIO – czyli projektu nowelizacji art. 243 ustawy o finansach publicznych dotyczącej umożliwienia jednostkom samorządu terytorialnego spłaty zadłużenia, w przypadku posiadania środków na rachunku.

Napływają z gmin odpowiedzi na pytanie, czy w danej Gminie sprawdzi się poparta przez nasz Związek propozycja Krajowej Rady RIO.

Skarbnik Gminy Kamiennik (woj. opolskie) napisała: W Gminie Kamiennik sprawdzi się poparta przez Związek Gmin Śląska Opolskiego propozycja Krajowej Rady RIO dot. umożliwienia jednostkom samorządu terytorialnego spłaty zadłużenia, w przypadku posiadania środków na rachunku.

Burmistrz Nidzicy (woj. kujawsko-pomorskie) poparł propozycję Krajowej Rady RIO przedstawioną w naszym stanowisku.

Wójt Gminy Wapno (woj. wielkopolskie) napisał m.in.: Popieramy w całej rozciągłości propozycję Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych i Stanowisko Związku Gmin Śląska Opolskiego w powyższym temacie, ponieważ chociaż częściowa możliwość wcześniejszej spłaty zaciągniętych zobowiązań, poza spłatą samych zobowiązań pozwoliłaby również w dalszej perspektywie na pozyskanie środków na realizację kolejnych zadań, wynikających z prowadzonej w tym zakresie polityki przez dany samorząd. Uważamy, że zmiana art. 243 uofp na bardziej liberalny byłaby szansą na lepsze funkcjonowanie samorządów, w tym naszego.

zgso@zgso.org.pl 

2016-12-20

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»