Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

Tadeusz Wrona komentuje: Dialog społeczny z udziałem samorządów

Nie ma wątpliwości, że polskie samorządy są największym pracodawcą w naszym kraju. Pracodawcą specyficznym, o niezwykłej różnorodności zatrudnianych pracowników zarówno w urzędach jak i jednostkach podległych. Tylko w urzędach gmin pracuje ok. 170 tys. pracowników, a w jednostkach komunalnych ponad 1,5 mln osób.

Przed rokiem ustawodawca przyjął nową formułę współpracy rządu, pracowników i pracodawców, tworząc Radę Dialogu Społecznego, która zastąpiła Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych.

Rada ma m.in. prowadzi

dialog w celu zapewnienia warunków rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej, jak również wspierać prowadzenie dialogu społecznego na wszystkich szczeblach jednostek samorządu terytorialnego.

Na poziomie województw od grudnia ubiegłego roku powstawały Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego, powoływane zgodnie z ustawą przez marszałków województw. Należy do nich m.in. wyrażanie opinii i stanowisk w sprawach objętych zakresem zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców, będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa.

Z pewnością warto byłoby na zakończenie roku dokonać oceny prowadzonego dialogu na poziomie krajowym i w poszczególnych województwach.

Jedno jest zauważalne, o ile w wojewódzkich radach oprócz przedstawicieli strony rządowej, pracowników i pracodawców są przedstawiciele strony samorządowej, to niestety na poziomie krajowym w Radzie Dialogu Społecznego przedstawicieli strony samorządowej brak.

Związek Miast Polskich i Związek Gmin Wiejskich RP, jako reprezentanci wspólnych interesów odpowiednio: miast, gmin miejsko-wiejskich oraz wiejskich jako pracodawców, wystąpiły z wnioskiem o włączenie ich przedstawicieli do prac Rady po stronie pracodawców na podstawie art. 25 ust. 5 ustawy, stanowiącym, że strona pracodawców może zapraszać do udziału w pracach Rady, z głosem doradczym, przedstawicieli organizacji pracodawców niespełniających kryteriów określonych w ust. 2–4 oraz przedstawicieli organizacji społecznych i zawodowych.

W oczekiwaniu na odpowiedź Przewodniczącej Rady Dialogu Społecznego, należy stwierdzić, że docelowo powinna nastąpić nowelizacja ww. ustawy tak, aby strona samorządowa była w niej reprezentowana odrębnie, przez przedstawicieli ogólnopolskich organizacji samorządowych.

Tu też powinna mieć zastosowanie stara zasada nic o nas bez nas

tadeuszwrona7@gmail.com

2016-12-04

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»