Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » KWRiST

»

KWRiST: Obawa samorządów o środki finansowe na realizację inwestycji

Przedstawiciele Związku Miast Polskich przedstawili podczas majowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego wstępne analizy, z których wynika, że znacząca grupa samorządów będzie miała w nowej perspektywie unijnej niewiele środków na inwestycje - poniżej 1 proc. budżetu.

Krzysztof Żuk, prezydent Lublina i współprzewodniczący komisji ze strony samorządowej powiedział, że samorządowcy chcą rozpocząć dyskusję z ministrem finansów, i szerzej – z rządem na temat kondycji JST. Jeśli premier Morawiecki oczekuje od nas skoku inwestycyjnego, to musimy pokazać, na jakich warunkach jest to możliwe i jakiego rodzaju działania wspomagające powinny być podjęte – mówił prezydent Żuk.

Jan Maciej Czajkowski, ekspert ZMP przedstawił wstępne opracowanie, bazujące na danych z resortu finansów – dotyczących wykonania budżetów oraz prognoz finansowych JST. Opracowanie dotyczy problemów, które się pojawiły przed JST w wyniku dużego zaangażowania inwestycyjnego i prorozwojowego, związanego ze środkami unijnymi i konsekwencjami tego zaangażowania w kontekście ograniczeń ustawy o finansach publicznych, związanych z warunkami uchwalania budżetu (zawartymi w art. 242 i 243 ustawy). Z prognoz finansowych do 2019 roku wynika, że w poszczególnych kategoriach JST dość liczna grupa będzie miała problem ze znalezieniem środków na nowe inwestycje. Od kilkunastu do kilkudziesięciu procent jednostek będzie miało na to poniżej 1 proc. dochodów swojego budżetu.

Krzysztof Żuk dodał, że ma się wkrótce odbyć spotkanie z wicepremierem Morawieckim i samorządowcy chcieliby te analizy zweryfikować, by realnie  oceniać możliwości absorpcji środków unijnych.

Hanna Majszczyk, wiceminister finansów wyraziła chęć rozmowy i otwartość na dyskusję z samorządowcami. W związku z tym oczekuje jak najszybszego przesłania analizy, by móc ją zweryfikować i przygotować się do debaty nawet na najbliższym posiedzeniu zespołu finansowego.

Komisja Wspólna na majowym posiedzeniu zaopiniowała w sumie 23 projekty ustaw. Pozytywnie zostałą zaopiniowana zdecydowana większość projektów – 22. Tylko jeden projekt - ustawy o działalności leczniczej został zaopiniowany negatywnie.Kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej odbędzie się 22 czerwca br. (rp)

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, 25 maja 2016, Warszawa

 

2016-05-31

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»