Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Felieton

»

Czesław Tomalik: Duńska lekcja samorządności

Skandynawskie przykłady świadczą o tym, że tam samorządowe wspólnoty mieszkańców są prawdziwym fundamentem państwa. U nas rząd i parlament traktują samorządy instrumentalnie.

\"\"Lokaut w duńskich szkołach trwał blisko miesiąc. Dla nas to jest zjawisko niezwykłe. Trudno byłoby sobie wyobrazić taką sytuację w polskich szkołach, że oto samorządy gminne i władze powiatów wstrzymałyby nauczycielom wypłaty wynagrodzeń i zabroniły im prowadzić lekcje w publicznych szkołach. Prędzej bym zobaczył, jak rząd poprzez wojewodów karci burmistrzów. Wydarzenie jest warte głębszej analizy w kontekście postawy kolejnych polskich koalicji rządowych wobec Karty Nauczyciela. U nas obowiązuje ustawa uchwalona w czasie stanu wojennego, a od ponad 20 lat trwa rozwlekła debata nad pensum. Słychać zapowiedzi kolejnych premierów i ministrów edukacji, z których nic nie wynika. Widoczny jest za to lęk przed siłą nauczycielskiego lobby. A w Danii – o, proszę – twardy spór dwóch dobrze zorganizowanych stron, a potem lokaut, mimo istnienia silnych związków zawodowych. Na koniec: rządowy projekt ustawy, zgodny z postulatami samorządowych pracodawców.

Jednak w tym felietonie chcę skupić uwagę Czytelników na innym aspekcie duńskiego lokautu. Spójrzmy, jak odmiennie tamtejszy rząd traktuje samorządy. Są one prawdziwymi gospodarzami szkół. Pani premier obserwowała wydarzenia, by po czterech tygodniach wystąpić do parlamentu o ustawowe zakończenie sporu. Państwa skandynawskie są wzorem w wielu dziedzinach, również w zakresie organizacji demokratycznego państwa prawnego. Duńskie, szwedzkie, fińskie i norweskie przykłady świadczą o tym, że tam samorządowe wspólnoty mieszkańców są prawdziwym fundamentem państwa.

U nas rząd i parlament postępują w duchu centralizmu, traktują samorządy instrumentalnie. Tak, jakby były nadal terenowymi organami administracji państwowej stopnia podstawowego, jak za PRL-u. Dowodów jest wiele, a upływ czasu od reformy samorządu gminnego z roku 1990 wcale nie powoduje poprawy sytuacji.

Czesław Tomalik
zgso@zgso.org.pl

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»