Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Praktyki unijne

»

Kompleksowa gospodarka odpadami komunalnymi w Kaliszu

Związek Komunalny Gmin „Czyste Miasto Czysta Gmina” zrealizował dużą inwestycję środowiskową, polegającą na budowie Zakładu Utylizacji i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych oraz wdrożeniu programu gospodarki odpadami komunalnymi.

\"\"

Założenia
Związek „Czyste Miasto Czysta Gmina” zrzesza 19 miast i gmin
z województwa wielkopolskiego i łódzkiego, a na jego terenie mieszka ok. 320 tys. osób. Przed realizacją projektu na tym obszarze nie istniał zintegrowany, kompleksowy system gospodarowania odpadami – niesegregowane odpady trafiały do dziesięciu lokalnych składowisk. Wysypiska, często o niejasnym statusie prawnym, stanowiły poważne zagrożenie dla środowiska, a w szczególności dla gleby i wody. Realizacja projektu pozwoliła na stworzenie warunków dla rekultywacji zapełnionych lub dzikich składowisk.

Głównym celem projektu było zapewnienie infrastruktury technicznej i organizacyjnej dla wdrożenia kompleksowego systemu zarządzania odpadami, opartego na selektywnym zbieraniu, transporcie i gospodarowaniu różnego rodzaju odpadami. Założono także, że w ramach realizacji projektu nastąpi ograniczenie ilości składowanych odpadów i zmniejszenie strumienia odpadów przeznaczonych do składowania o 50 proc.

Realizacja
W ramach dotacji unijnych sfinansowane zostały m.in.: budowa Zakładu Utylizacji Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, projekt
i budowa hal przyjęcia i sortowania oraz intensywnego kompostowania, wraz z liniami technologicznymi, dostawą maszyn i urządzeń dla Zakładu Utylizacji i Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych oraz budową Stacji Przeładunkowej Odpadów.

Realizacja tak dużej inwestycji napotkała pewne trudności.
\"\"– Problemem w realizacji inwestycji z zakresu gospodarki odpadami jest niestabilność prawodawstwa i jego zmiany w trakcie realizacji projektu – mówi Piotr Szewczyk, dyrektor Zakładu Utylizacji i Unieszkodliwiania Opadów Komunalnych „Orli Staw”. – Rozpoczynaliśmy projekt współfinansowany z funduszu ISPA, a rozliczany był on już po akcesji Polski do UE według zasad Funduszu Spójności, które znacznie różniły się od siebie.

Najważniejszy etap inwestycji, budowę Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw” w Prażuchach Nowych (gmina Ceków Kolonia), zakończono we wrześniu 2006 roku.

Wnioski
W zakładzie, oprócz segregowania odpadów zmieszanych, odbywa się dziś m.in. doczyszczanie surowców wtórnych, pochodzących z selektywnej zbiorki, przerób odpadów budowlanych, kompostowanie odpadów biodegradowalnych, demontaż i przerób odpadów wielkogabarytowych oraz czasowe magazynowanie odpadów niebezpiecznych.

Technologia utylizacji odpadów stosowana w zakładzie ma na celu zmniejszenie poziomu szkodliwości odpadów kierowanych na składowisko oraz ograniczenie ich objętości, co w konsekwencji pozwala zminimalizować wpływ składowanych odpadów na środowisko naturalne. Materiały odzyskiwane w zakładzie są ponownie użytkowane gospodarczo. – Zakład posiada pozwolenie zintegrowane i spełnia wszelkie uwarunkowania prawne w zakresie przetwarzania odpadów i bezpieczeństwa ekologicznego – tłumaczy Szewczyk. – Stworzyło to możliwości zamknięcia i poddania rekultywacji 13 niespełniających wymogów składowisk odpadów, funkcjonujących na terenie związku.
Sukcesem projektu było ograniczenie ilości odpadów trafiających do składowania o ok. 50 proc.
Agnieszka Rodak

Projekt: Kalisz – gospodarowanie odpadami stałymi Program: ISPA/Fundusz Spójności Wartość projektu: 68 436 275,00 zł Wartość dofinansowania z Funduszu Spójności: 47 221 029,75 zł

Forum Samorządowe nr 4/53

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

16-17 kwietnia, Warszawa, Forum Mieszkaniowe, https://habitat.pl/fm2024/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»