Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Samorząd na świecie

»

Religia nie wpływa na wybory samorządowe

O tym, w jaki sposób chrześcijanka została burmistrzem miasta autonomii palestyńskiej i dlaczego Ramallah na rozpoczęcie inwestycji musi czekać kilkanaście lat rozmawiamy z Janette Michael, burmistrz miasta Ramallah.

\"\"Janette Michael
burmistrz miasta Ramallah (Palestyna, Zachodni Brzeg Jordanu)

Urodzona w Ramallah w 1942 roku. Ukończyła Średnią Szkołę dla Dziewcząt w Ramallah w 1960 roku. Następnie studiowała nauki ścisłe w Ramallah Teachers\' College. Po otrzymaniu dyplomu, przez trzynaście lat pracowała w szkole, jako nauczyciel przedmiotów ścisłych. Na początku lat siedemdziesiątych, zdecydowała kontynuować studia i wyjechała do USA. W 1975 roku skończyła chemię na George Fox College w Oregonie. Po dyplomie wróciła do Ramallah, gdzie pracowała jako nauczyciel chemii w Średniej Szkole dla Dziewcząt. W 1986 roku została mianowana dyrektorem szkoły, a w 2000 Ministerstwo Edukacji powołało ją na stanowisko konsultanta edukacyjnego. Pełniła tę funkcję do roku 2005. W grudniu 2005 roku została wybrana burmistrzem Ramallah. Pani burmistrz jest zdecydowanym zwolennikiem idei przekazywania uprawnień obywatelom poprzez ich instytucje obywatelskie, dlatego też włączyła się w działalność organizacji pozarządowych: Stowarzyszenie ds. Wody z siedzibą w Jerozolimie, którego jest prezesem, First Ramallah Group – jest honorowym prezesem, Instytut Tamera, gdzie jest członkiem zarządu, Chrześcijańskie Stowarzyszenie Młodych Kobiet, Stowarzyszenie Unia Kobiet, Towarzystwo Al-Quds ds. Pomocy Prawnej.



Pani narusza nas stereotyp o Palestynie. Kobieta, chrześcijanka na tym stanowisku to chyba nie jest codzienność?
Musi pan przede wszystkim wiedzieć, że wbrew stereotypom Ramallah jest bardzo otwartym i liberalnym miastem. Mieszkają tu bardzo wykształceni ludzie. Dlatego też nie było żadnych przeszkód bym ja, jako kobieta, została burmistrzem.
Palestyńczycy są narodem bardzo otwartym wobec większości kwestii. Jeśli ktoś jest wykształcony, to nic nie stoi na przeszkodzie, by został wybrany na burmistrza, bez względu na to, czy jest kobietą, mężczyzną, muzułmaninem, czy chrześcijaninem.
Obowiązuje jednak prezydencki dekret, zgodnie z którym hrześcijańskie miasto powinno być zarządzane przez chrześcijańskiego burmistrza.

A jak wyglądają wybory do władz lokalnych w Ramallah?
Mamy zwyczajny system wyborczy. Jedynym elementem odróżniającym go od systemów innych państw jest wspomniany dekret prezydencki, mówiący o konieczności powołania chrześcijanina na burmistrza chrześcijańskiego miasta (w mieście jest wybieranych 15 radnych, którzy później wybierają burmistrza. W 2005 roku panią burmistrz poparli radni niezależni „Ramallah dla wszystkich” oraz troje z listy „Zmiany i Reformy” powiązanej z Hamasem – przyp. redakcji).

Czy miasto jest podzielone na dzielnice czy obszary zamieszkane tylko przez chrześcijan lub muzułmanów?
Nie, miasto jest mieszanką różnych społeczności. Chrześcijanie i muzułmanie są sąsiadami i przyjaciółmi, żyją w zgodzie i harmonii. Ich dzieci chodzą do tych samych szkół. Wszyscy pochodzą z tej samej okolicy i mają takie same zwyczaje. Dlatego religia nie ma wpływu na wybory samorządowe.
Poza tym zaletą życia obok siebie jest fakt, że znamy się, codziennie uczymy się od siebie nawzajem, poznajemy tradycje, religię i dziedzictwo tego drugiego wyznania.

Jakie są główne zadania samorządu miejskiego Ramallah?
Mamy wiele zadań. W 2008 roku obchodziliśmy stulecie nadania praw miejskich w Ramallah i z tej okazji zainicjowaliśmy ambitny plan strategiczny, obejmujący sześć głównych obszarów działalności samorządu lokalnego: rozwój infrastruktury i ochrona środowiska, ochrona dziedzictwa kultury, promocja kultury i nauki, wzmocnienie pluralizmu i aktywności społeczności lokalnej, kompleksowy instytucjonalnyy rozwój samorządu miejskiego oraz promocja turystyczna i inwestycyjna.
W tej chwili koncentrujemy się głównie na infrastrukturze, Ramallah, która była zaniedbywana przez ostatnie 60 lat, od początku izraelskiej okupacji. Od kiedy zostałam burmistrzem, zaszło tutaj wiele zmian dzięki wspieraniu projektów infrastrukturalnych. Jako kobieta chciałabym udoskonalić infrastrukturę, ale także upiększyć miasto. Bardzo zależy mi również na ożywieniu tutejszego życia kulturalnego. Jednym z naszych ważniejszych działań jest też rozwój świadomości ekologicznej wśród mieszkańców, w związku z czym rozpoczęliśmy w szkołach dwie kampanie na rzecz ochrony środowiska. Pracujemy też nad odnowieniem starych i otworzeniem nowych ogrodów w całym mieście.

Jakie są ograniczenia samorządu wynikające z sytuacji politycznej?
Okupacja nie tylko doprowadziła do trudnej sytuacji politycznej i ekonomicznej, ale ma też bezpośredni wpływ na pracę samorządu lokalnego. Jednym z problemów jest to, że nie możemy poszerzać terenów miasta. Do Ramallah przybywa wielu imigrantów z całej Palestyny i z zagranicy. Miasto jest bardzo atrakcyjne jako polityczne, ekonomiczne i kulturalne centrum Autonomii Palestyńskiej. Przyrost naturalny jest bardzo ważny, dlatego konieczny jest też rozrost terytorialny. Nie jest on jednak możliwy ze względu na istniejące wokół Ramallah osiedla oraz izraelski system strefowy. W związku z podziałem strefowym musimy prosić o pozwolenie na wdrożenie każdego projektu na tzw. strefie C. (Strefy pod kontrolą Palestyńskich Władz Narodowych mają zróżnicowany status. Tereny strefy A są niemal w pełni pod kontrolą palestyńską, B to tereny pod kontrolą mieszaną – Palestyńczycy sprawują tam władzę, ale kontrolę wojskową sprawuje armia izraelska, C to tereny pod kontrolą izraelską – obejmują kolonie żydowskie, drogi dojazdowe do nich oraz punkty strategiczne np. wzgórza, źródła wody – przyp. red.).
Oto prosty przykład: wydanie pozwolenia na budowę cmentarza, który jest tu jedną z pilnych potrzeb, zajęło rządowi izraelskiemu 14 lat. Postawiono nam przy tym warunek, by cmentarz był ogrodzony murem o wysokości 3 metrów. Dziesięć lat czekaliśmy na pozwolenie na budowę wysypiska śmieci. W tej chwili właśnie czekamy na pozwolenia na budowę obwodnicy, która polepszyłaby sytuację na tutejszych drogach.

Jakie są główne źródła dochodów miasta?

Naszymi głównymi źródłami dochodów są wpływy z podatku od nieruchomości i innych opłat budowlanych. Jest również podatek oświatowy, ale dotyczy on tylko projektów bezpośrednio związanych ze szkołami. Pozostają jeszcze źródła zewnętrzne. Nasze najważniejsze wydatki to wydatki operacyjne, infrastrukturalne i środowiskowe.

Jest pani burmistrzem od 2005 roku. Jakie były pani największe sukcesy i rozczarowania podczas pracy na tym stanowisku?
Największym osiągnięciem jest plan strategiczny zainicjowany w 2008 roku na stulecie miasta. Obejmuje on 60 projektów, spośród których wiele jest już w trakcie realizacji. Najważniejsze z nich to budowa cmentarza, hali sportowej, wysypiska śmieci, asfaltowanie i otwarcie nowych dróg. Za największą porażkę uważam bojkot (chodzi o blokadę ekonomiczną Palestyny przeprowadzoną przez Izrael i wycofanie wszystkich programów pomocowych przez UE i USA. Miało to miejsce po wygranych przez Hamas wyborach do parlamentu Palestyńskich Władz Narodowych w 2005 roku – przyp. redakcji), z którym mieliśmy do czynienia przez pierwsze dwa lata mojej kadencji – w Ramallah i w całej Palestynie. W tamtym czasie zabrakło wsparcia nawet ze strony państw w Europie i na świecie, które były naszymi wieloletnimi przyjaciółmi.

Była pani niedawno w Lublinie. Podobno interesuje się pani problemami planowania przestrzennego miasta...

Bardzo miło wspominam wizytę w Lublinie. Jestem przekonana, że partnerstwo z innymi miastami jest ważne nie tylko ze względu na możliwość wymiany doświadczeń, ale także jako promocja wzajemnego zrozumienia. Rzeczywiście bardzo interesuję się tematem planowania i zagospodarowania przestrzeni publicznej, ze względu na gwałtowny rozwój Ramallah. Z zainteresowaniem dowiadywałam się, jak samorząd Lublina radzi sobie z tą kwestią.

Forum Samorządowe nr 1/50

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

3 kwietnia, webinarium Bezpłatne wsparcie dla miast od Komisji Europejskiej, https://www.miasta.pl/

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»