Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Artykuły » Inwestycje

»

Jak nie utopić pieniędzy

Zapewnienie odpowiedniej infrastruktury sportowo–rekreacyjnej i dbanie o nią to jedno z zadań własnych samorządu.

W okresie letnim baseny miejskie czy gminne są miejscem, gdzie mieszkańcy, a głównie młodzież szkolna spędza wiele czasu. To samorząd musi zadbać o to by były one bezpieczne i atrakcyjne, a cena za wstęp przystępna.

Jeśli ośrodek sportu i rekreacji, na terenie którego znajduje się basen jest zakładem budżetowym, to oczywiście pokrywa część kosztów z dochodów własnych. Łatwiej wtedy o znalezienie pieniędzy na remont czy modernizację, szczególnie, że z budżetu zawsze można przyznać dotacje. Jeśli nowa ustawa o finansach publicznych wejdzie w życie i zakłady budżetowe zostaną zlikwidowane, wszystkie pływalnie zostaną przekształcone w jednostki budżetowe, a wtedy cały koszt ich utrzymania spadnie na samorząd.

\"\"

Baseny z własnej kieszeni
Polskie samorządy nie dysponują zazwyczaj dużymi pieniędzmi na realizację zadań własnych. Nie oznacza to jednak, że nie można inwestować w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. Już w te wakacje mieszkańcy Strzegomia będą mogli odpoczywać nad nowymi basenami na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji. Nowoczesny kompleks, z wieloma atrakcjami takimi jak grota sztucznych fal czy trampoliny, w całości został sfinansowany z budżetu gminy. Gdy nie udało się pozyskać funduszy z programu INTERREG IIIA Czechy – Polska, gmina wypuściła obligacje komunalne i w marcu 2006 roku rozpoczęto budowę. Koszt inwestycji to około 10 mln zł.

Władze gminy zdecydowały się na tę inwestycję przede wszystkim z powodów bezpieczeństwa. Na terenie Strzegomia do tej pory istniały stare poniemieckie baseny. Ich stan zostawiał wiele do życzenia, remont był nieopłacalny, wiec trzeba było je zamknąć. W tym czasie okoliczna młodzież chodziła kąpać się do olbrzymich kamieniołomów i wyrobisk granitowych wypełnionych wodą, gdzie nie trudno było o wypadek.

Nowe baseny będą czynne od kwietnia do października gdyż mają podgrzewaną wodę. Jest to jedyny na Dolnym Śląsku taki ośrodek, dlatego z pewnością przyciągnie osoby z zewnątrz, ale przede wszystkim będą z niego korzystać mieszkańcy i młodzież szkolna. Jednak nie jest to jedyna korzyść tej inwestycji.

\"\"– Planujemy zagospodarować cały kompleks ośrodka – opowiada zastępca burmistrza Strzegomia Robert Siekaniec. – Trzy lata temu powstała nowa hala sportowa, a teraz staramy się pozyskać środki, także z Unii, na restrukturyzację boisk i kortów tenisowych. Chcemy także by powstał hotel. Najlepiej w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, o ile nowelizacja ustawy będzie temu sprzyjać. Inwestycje te są elementem większego planu rozwoju rekreacji, turystyki i sportu w gminie i na pewno przyciągną wielu turystów jak również przyszłych inwestorów.

Podobne motywy przyświecały władzom Kraśnika, które na modernizację obiektów sportowych zdecydowały się w 2002 roku.

\"\"– Nasz ośrodek jest jednym z nielicznych tego typu na terenie województwa – opowiada dyrektor MOSIRu Grzegorz Mazurek. – Inwestycja została w całości sfinansowana z budżetu. Nie prowadzimy działalności komercyjnej, obiekt ma przede wszystkim służyć mieszkańcom. W końcu został zrewitalizowany za ich podatki. Oprócz dotacji budżetowych, staramy się sami zarobić na swoje utrzymanie. Organizowane są u nas liczne obozy pływackie, które przyciąga nie tylko wysoki standard i urokliwe położenie, ale także bardzo przystępne ceny. Poza tym pływalnia otrzymała w 2004 roku homologację Polskiego Związku Pływackiego, która umożliwi organizację poważniejszych imprez sportowych.

Chociaż infrastruktura turystyczno–rekreacyjna pozostaje na utrzymaniu gminy, to realizacja nawet tak kosztownego zadania może służyć mieszkańcom i wpisać się w ogólniejszy plan rozwoju gminy.

Zainwestuj w sport z Unią
Czasem trudno wygospodarować w budżecie tak dużą sumę na inwestycje. Warto wtedy sięgnąć po pieniądze do funduszy unijnych. Ten rok jest szczególnie korzystnym okresem, gdyż ruszają programy w ramach Narodowej Strategii Spójności oraz Regionalne Programy Operacyjne.

\"\"– W każdym Regionalnym Programie Operacyjnym znajdą się priorytety pozwalające samorządom rozwijać i modernizować lokalną oraz regionalną infrastrukturę sportową – zapewnia Sławomir Laskowski z Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. – Dzięki nim będzie można wybudować nowe, modernizować stare oraz wyposażać w nowoczesny sprzęt obiekty sportowe. Z funduszy regionalnych środki na ten cel pozyskać może każdy powiat czy gmina powyżej 5000 mieszkańców. Mniejsze gminy oraz wsie mogą sięgnąć po pieniądze w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie 3.3. Odnowa i Rozwój wsi, pozwala sfinansować projekty nastawione na rozwój społeczno–ekonomiczny obszarów wiejskich.
Starając się o dofinansowanie trzeba zatroszczyć się o sferę materialną, ale także przygotować odpowiednie dokumenty i wiedzieć czemu ma służyć inwestycja.

– W ramach Regionalnych Programów można uzyskać dofinansowanie w wysokości 85 proc. całości kosztów kwalifikowanych – wyjaśnia Sławomir Laskowski. – W przypadku Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich dofinansowanie stanowi 75 proc. Koszt takiej inwestycji nie może przekroczyć 500 tys. zł. Jeszcze nie było naboru na nowe programy, więc każda gmina czy powiat, która chciałaby uzyskać środki na tego typu inwestycje ma jeszcze czas, by przygotować odpowiednie dokumenty. Najważniejsze jest stworzenie studium wykonalności, w którym uzasadniamy konieczność budowy czy modernizacji takiego obiektu. Opisać tam należy skąd gmina weźmie pieniądze na wkład własny, w jaki sposób sfinansuje jego utrzymanie czy ewentualne remonty. Najważniejsze są jednak korzyści socjoekonomiczne. Częstokroć bardziej przemawia do decydentów, że taka inwestycja poprawi atrakcyjność regionu, będzie sposobem na zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży, poprawę stanu zdrowia mieszkańców, a także atrakcją dla przyjezdnych. Najłatwiej dostać pieniądze na obiekty ogólnodostępne oraz przyszkolne, dzięki którym gmina realizuje zadania własne.
Beata Pyza

powrót

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»