Strona rządowa zgodziła się na wprowadzenie jednej opłaty na gospodarowanie odpadami. Samorządy wskażą konkretne instalacje dla firm transportowych.
Strona rządowa i samorządowa uzgodniły punkty, o które ma zostać doprecyzowany i zmodyfikowany projekt założeń do ustawy o odpadach oraz ustawy o utrzymaniu czystości w gminach.
Jeżeli w trakcie prac nad ustawą stanowisko rządu nie ulegnie zmianie, nowy system gospodarki odpadami będzie zakładał wprowadzenie jednej opłaty nazywanej „opłatą za gospodarowanie odpadami”. Będzie ona pobierana od mieszkańców przez gminę lub związek międzygminny.
– Uzgodnienia są krokiem w bardzo dobrym kierunku. Żeby opanować sytuację na rynku odpadów gminy muszą mieć odpowiednie narzędzia. Jedynym skutecznym sposobem jest przekazanie gminom pełnej odpowiedzialności za odpady – komentuje Stanisław Bodys, burmistrz Rejowca Fabrycznego.
Miejsca odzysku i unieszkodliwiania, do których mają trafiać odpady, w sposób obligatoryjny dla gmin i przedsiębiorców będzie ustalał samorząd województwa.
Do zadań gminy będzie zaś należało podzielenie gminy na obszary (sektory) oraz zorganizowanie przetargów na odbiór odpadów i dostarczenie ich do wskazanych instalacji.
Gminy obawiają się lobby, które uważa, że samorządy chcą zmonopolizować gospodarkę odpadami.
– Nie ma obawy o monopolizację, gdyż spółki gminne będą musiały startować w przetargach na takich samych zasadach, jak każda prywatna firma – tłumaczy burmistrz Rejowca Fabrycznego.
Zdaniem Stanisława Bodysa do takiego rozwiązania coraz częściej są przekonani także mieszkańcy, którzy mają dość podrzucania śmieci do osiedlowych kontenerów i pozbywania się ich w obszarach leśnych. (ag)
Fot. www.odpady.poznan.pl
Do pobrania: Uzgodnienia strony rządowej i samorządowej KWRiST.