Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Artur Górski: Chcemy zlikwidować użytkowanie wieczyste

Prawo wieczystego użytkowania ma zostać na terenie całego kraju przekształcone z mocy prawa w prawo własności nieruchomości - taki pomysł zgłosili w sejmie posłowie PiS.

Projektem ustawy o zmianie ustawy o przekształceniu prawa wieczystego użytkowania w prawo własności nieruchomości zgłoszonym przez Prawo i Sprawiedliwości będzie się zajmował na najbliższym posiedzeniu zarządu Związek Miast Polskich.

Obecnie funkcjonują rozwiązania prawne, które umożliwiają przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność. Są to jednak długotrwałe procedury administracyjne i są wykonywane na wniosek strony, czyli użytkownika wieczystego.

Ostatnią próbą uregulowania tej kwestii była ustawa z 29 lipca 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości. Jednak zawarte tam rozwiązanie zaskarżano do Trybunału Konstytucyjnego, gdyż – jak m.in. argumentowano – gminy traciły dochody, które czerpały z wieczystego użytkowania.

- W tej ustawie chcemy zapewnić samorządom dochody na obecnym poziomie. Użytkownik działki, który ponosi opłaty za użytkowanie wieczyste, zapłaci podczas przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności, kwotę w zależności od tego, na jaki okres ma zawartą tę umowę. Będzie miał obowiązek spłacić pozostałą sumę, której jeszcze do tej pory nie uregulował. Jeśli ktoś nie będzie miał pieniędzy, wtedy wysokość należnej opłaty obciąży daną hipotekę - wyjaśnia poseł PiS Artur Górski.

Tak ustaloną opłatę, na wniosek użytkownika wieczystego, rozłoży się na raty, na czas nie krótszy niż 10 lat i nie dłuższy niż 20 lat, chyba że wnioskodawca wystąpi o okres krótszy niż 10 lat.

W dniu wejścia w życie ustawy prawo użytkowania wieczystego uległoby przekształceniu z mocy prawa w prawo własności nieruchomości na rzecz dotychczasowych wieczystych użytkowników na terenie całego kraju. Fakt przekształcenia z mocy prawa użytkowania wieczystego we własność stwierdzi decyzją starosta – w przypadku nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa lub wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu albo zarząd województwa – odpowiednio, w przypadku nieruchomości stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego. Decyzja tych organów, mająca jedynie charakter formalny, będzie podstawą wpisu zmian własnościowych w księdze wieczystej.

Jednocześnie projekt PiS eliminuje z Kodeksu cywilnego i ustawy o gospodarce nieruchomościami instytucję wieczystego użytkowania, co oznacza, że po wejściu w życie naszej ustawy jego ustanawianie nie będzie już możliwe. (ag) www.pis.org.pl

2011-01-24 07:02:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»