Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Paweł Swianiewicz: Ostrożnie z jednostkami pomocniczymi miast

Polska demokracja potrzebuje wzmocnienia jednostek pomocniczych miast. Musimy być jednak ostrożni, by nie przeregulować tych kwestii - uważa doradca prezydenta.

Jednym z ciekawszych tematów, którym zajmuje się zespół ds. samorządu Forum Debaty Publicznej przy Prezydencie RP, jest kwestia wzmocnienia jednostek pomocniczych gmin i miast.

- Pora przyjrzeć się dzielnicom i osiedlom. Polska demokracja potrzebuje wzmocnienia ich roli - mówił prof. Paweł Swianiewicz, z Uniwersytetu Warszawskiego. Jego zdaniem problem jednostek pomocniczych jest obecniem głównie problemem dużych miast.

Podczas debaty w zespole rozważano w jaki sposób wzmacniać jednostki pomocnicze tak, by nie naruszać samorządności miast.
- Chodzi o to, żeby możliwie mało narzucać miastom, tak by pozwolić na dostosowanie jednostek pomocniczych do warunków lokalnych, tradycji miasta i już istniejących rad osiedlowych i dzielnicowych - mówił Swianiewicz.

Rozważano m.in. czy okręgi wyborcze powinny być jakoś powiązane z jednostkami pomocniczymi i zgodzono się, że takie rozwiązanie nie byłoby najlepszym pomysłem.

Żeby możliwie najmniej ingerować w autonomię gmin uznano, że przyszła ustawa powinna jedynie zobowiązać rady miejskie do uchwalenia zasad tworzenia jednostek pomocniczych. Zapis ustawowy dotyczyłby tylko tych jednostek samorządu, które nie zdecydują się na utworzenie własnych zasad.

Uchwała o zasadach tworzenia jednostek pomocniczych miast powinna zawierać:

  • rodzaje jednostek
  • warunki i tryb tworzenia, łączenia, podziału oraz znoszenia jednostek w tym inicjatorów
  • kompetencje jednostki pomocniczej oraz zakres zadań gminy proponowanych do przekazania
  • organy jednostki pomocniczej
  • zasady i tryb wyborów oraz odwołania organów jednostki pomocniczej
  • zakres i formy kontroli oraz nadzoru nad działalnością organów jednostki pomocniczej

Zapisy ustawowe zawierałyby m.in. zapisy, że do oddolnego utworzenia jednostki pomocniczej w formie dzielnicy potrzebne byłyby podpisy 10 proc. mieszkańców gminy, a do mniejszych jednostek 10 proc. miekszańców przyszłej jednostki. Proponuje sie też by gospodarka finansowa jednostki była prowadzona na podstawie załącznika do ustawy budżetowej gminy.

Jego projekt przedstawiałby w postaci uwag organ stanowiący jednostki pomocniczej. Ostateczne decyzje podejmowałaby rada miejska podczas uchwalania budżetu respektując zasadę, że przekazane środki muszą być adekwatne do zadań jakie przekazano osiedlom, dzielnicom itp. (ag)

2010-12-13 07:20:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»