Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Czesław Tomalik: Ile jest państwa prawnego w naszym Państwie?

Wielokrotne zaniżanie przez „rzeczoznawców” komisji majątkowej wartości tych nieruchomości, które gminy musiały oddać, jest zaprzeczeniem poszanowania samorządności terytorialnej - przekonuje prezes Zarządu ZGŚO.

Konstytucja RP stanowi, że „Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym”. Według koncepcji realizowanych w Europie od XIX wieku państwo miało się kierować ustawami, a nie zmienną wolą władcy. Konstytucja RP gwarantuje też równą dla wszystkich ochronę prawną własności i stanowi, że „własność może być ograniczona tylko w drodze ustawy i tylko w zakresie, w jakim nie narusza ona istoty prawa własności”. A co z prawami wspólnoty samorządowej, którą stanowi ogół mieszkańców gminy? Przecież i jej przysługuje prawo własności.

Na początku lat 90. rząd powołał kilka komisji zajmujących się majątkiem państwowym. W pierwszym przypadku komisje zajmowały się zwrotem Kościołom majątku odebranego im w okresie PRL-u. Z kolei Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa w toku komunalizacji decydowała o nieodpłatnym nabyciu z mocy prawa własności mienia państwowego przez gminne wspólnoty samorządowe – rozpatrując wnioski gmin odwołujących się od decyzji wojewodów. Komisja zdecydowała, że gminom nie przysługuje prawo do własności mienia państwowego służącego zadaniu oświetlenia ulic, placów i dróg publicznych. Mienie to zostało przyznane zakładom energetycznym, które przekształcono w spółki i połączono w wielkie koncerny, a następnie sprywatyzowano. Tymczasem komisje majątkowe decydowały o zwrocie Kościołom nieruchomości również na zasadzie mienia zastępczego.

Według mnie najistotniejsze są zarzuty o wielokrotnym zaniżaniu przez „rzeczoznawców” komisji majątkowej wartości tych nieruchomości, które gminy musiały oddać. Szczególnie dotyczy to nieruchomości, które w okresie PRL-u nie były własnością diecezji ani zakonów. Uważam, że opisane praktyki zaprzeczają deklarowanemu poszanowaniu samorządności terytorialnej.
Czesław Tomalik
prezes Zarządu Związku Gmin Śląska Opolskiego

2010-11-19 16:48:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»