Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Paweł Krawczyk: Gminy transferują długi do swoich spółek

Nieuczciwa konkurencja czy działanie na rzecz dobra wspólnego. Po kontroli NIK w spółkach spółkach trwa dyskusja czy gminy powinny prowadzić działalność gospodarczą w tak wielu dziedzinach gospodarki.

W połowie września NIK opublikowała wyniki kontroli kilku dużych gmin z terenów województwa dolnośląskiego. Kontrolerzy Izby negatywnie ocenili zaangażowanie gmin w spółki kapitałowe.

Gminy prowadziły działalność gospodarczą, która niekoniecznie była związana z realizacją zadań publicznych. Podejmowały działalność komercyjną, w wyniku której pojawiało się ryzyko praktyk monopolistycznych, a także nieuczciwej konkurencji.

Działalność ta nie tylko wykraczała poza sferę użyteczności publicznej, ale zdaniem NIK nie była związana z realizacją ustawowych zadań tych gmin.

Dlatego w ramach kolegium NIK zorganizowano seminarium poświęcone temu problemowi. Prof. Marek Szydło, który zabierał głos podczas seminarium wskazywał na kłopoty interpretacyjne związane z działalnością gospodarczą gmin. Ustawodawca nie dostarczył w żadnym z aktów prawnych jasnej definicji tego rodzaju aktywności samorządowej.

- Faktem jest zaangażowanie kapitałowe gmin np. w spółki sportowe. Czy w ten sposób miasto zaspokaja potrzeby możliwie jak największej liczby mieszkańców, czy raczej zdecydowana większość członków wspólnoty gminnej nie widzi tam żadnego swojego interesu? - pytał Prof. Szydło.

Pawła Krawczyka, przewodniczącego Krajowej Rady Izb Obrachunkowych, zaniepokoiły jednak straty generowane przez spółki miejskie, zwłaszcza że są one pokrywane z pieniędzy mieszkańców. Z kontroli RIO wynika także, że gminy transferują do spółek  komunalnych wygenerowane wcześniej długi.

Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, stwierdziła, że być może warto w ustawodawstwie opisującym funkcjonowanie samorządu wskazać dodatkowe obszary, gdzie działalność gospodarcza samorządu byłaby pożądana.

Z kolei według Wojciecha Misiąga, doradcy Prezesa NIK, nie jest to potrzebne. Jego zdaniem samorządy, jeśli tylko przestrzegają reguł działalności rynkowej, powinny angażować się aktywnie w działalność gospodarczą. (ag/nik.gov.pl)

Do pobrania:

Informacja o wynikach kontroli funkcjonowania wybranych spółek z udziałem samorządu gminnego na terenie Dolnego Śląska

Dołącz do dyskusji: Prześlij swoją opinię redakcji

2010-10-17 23:40:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»