Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: Partyjne szyldy nie podbiją miast

We październikowym numerze Forum Samorządowego nie mogło zabraknąć tematu wyborczego. Działanie lokalne jest ważniejsze niż partyjny szyld – obecni samorządowcy mają duże szanse na reelekcję.

Niska frekwencja i partyjne przedstawienia w mediach – tak będą wyglądać wybory samorządowe. Na szczęście największe szanse na zwycięstwo mają i tak ludzie od lat pracujący na swoją pozycję.

W największych miastach szykują się najczęściej pojedynki dotychczasowych prezydentów z kandydatami wysuniętymi przez partie. Mirosław Sekuła z PO spróbuje zdobyć fotel zajmowany w Zabrzu przez Małgorzatę Mańkę-Szulik, a Czesław Bielecki popierany przez PiS będzie starał się zagrozić w Warszawie Hannie Gronkiewicz-Waltz. Obaj są znani w swoich miastach. Przewagą Sekuły jest to, że od dłuższego czasu mówi o kandydowaniu i próbuje budować swoją pozycję.

– W samorządzie nie da się odwrócić wyników wyborów kilkoma sztuczkami. Tutaj pozycję trzeba budować przez lata. Wydaje się, że partie zbyt późno wskazują swoich kandydatów – mówi Bartłomiej Biskup, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

W październikowym numerze znajdziecie również Państwo obszerne relacje z Kongresu Miast Polskich i Kongresu Gmin Wiejskich. Jakie były główne problemy kongresów? Zadłużenie miast wynika z braku funduszy na realizację inwestycji – stwierdzili przedstawiciele miast. Sytuację finansową JST poprawi lepsza organizacja przekazywanych samorządom zadań i odpowiednie środki na ich realizację. Od wielu lat problemem polskich gmin jest realizacja zadań oświatowych i brak finansów na te cele. Być może rozwiązaniem jest redystrybucja VAT-u z inwestycji JST do samorządów.

Miesiąc w samorządzie komentuje Marek Janeczek, burmistrz Pionek (czytaj tutaj).

Tematem numeru jest przygotowanie do zimy. Powstają już coroczne plany zimowego utrzymania miast, dokładnie określające, jakie ulice mają być odśnieżane w pierwszej kolejności, jaką technologię zastosować, jak radzić sobie z opadami ciągłymi i ile czasu będzie potrzebne na oczyszczenie ulic. W jaki sposób zapewnić łączność pomiędzy odpowiednimi służbami oraz dostęp do kilku portali meteorologicznych.

W temacie miesiąca radzimy także jak zorganizować lodowisko w mieście. Lodowisko można zorganizować na wiele sposobów. Od najprostszego wylania wody na odpowiednio przygotowany teren, przez sztuczne instalacje rozkładane co roku, po lodowiska kryte namiotami lub dachem i działające niekiedy przez cały rok. Dość popularne jest wylewanie lodu na terenach sportowych, które zimą są nieużywane. Wykorzystuje się w ten sposób infrastrukturę obiektu w tym niezwykle ważne zimą – oświetlenie. W Działdowie znaleziono ciekawy sposób na zagospodarowanie Orlika, na którego powierzchni od listopada do lutego kładziona jest przenośna instalacja utrzymująca lód.

Zachęcamy do przeczytania wywiadu z Tomaszem Mironczukiem, prezesem Banku Gospodarstwa Krajowego. Prezesa BGK pytamy o to, jakimi klientami banku są miasta i rozmawiamy o rosnącym zadłużeniu samorządów.

Oprócz tego, jak co miesiąc, informacje personalne. Katarzyna Jarocka została skarbnikiem Wałbrzycha, a Wacław Bruski stanął na czele Rady Miejskiej w Pelpinie. Mamy też dwóch nowych starostów – Maciej Biernacki, dotychczasowy sekretarz, został starostą powiatu kłobuckiego, a starostwem górowskim pokieruje Jan Kalinowski.

Zapraszamy do lektury!

Spis treści

2010-10-15 14:52:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»