Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Gmina to nie tylko urząd

Coraz częstsze interpretacje sądowe utożsamiające gminę z urzędem gminy niepokoją samorządowców.

Podczas posiedzenia zespołu ds. finansów KWRiST, strona samorządowa zgłosiła problem, pojawiających się niepokojących interpretacji i orzeczeń sądów mówiących, iż podatnikiem podatku VAT ma być gmina, a nie urząd gminy. Strona samorządowa wniosła o doprecyzowanie przepisów prawnych tak, by nie rodziły wątpliwości i dowolności interpretacyjnych w tym zakresie. Jak zauważa skarbnik Katowic Danuta Kamińska, orzecznictwo w tej sprawie idzie w kierunku, że to gmina ma być podatnikiem VAT. Zdaniem strony samorządowej w większych gminach, które składają się z kilkudziesięciu jednostek organizacyjnych, dostosowanie się do takich przepisów byłoby niemożliwe.

– Jest to kwestia organizacji, kosztów, a przede wszystkim odpowiedzialności. Skarbnik miasta nie byłby w stanie całkowicie prawidłowo wypełnić deklaracji VAT dla tylu jednostek i złożyć na niej z pełną odpowiedzialnością swojego podpisu – komentuje Danuta Kamińska, która przygotowała dla resortu finansów materiał zawierający 10 argumentów, z  których wynika, że utożsamianie gminy i urzędu gminy jest błędem, a absolutna przejrzystość w tej sprawie jest kluczowa.

„Gmina jako osoba prawna w obrocie gospodarczym występuje wyłącznie za pośrednictwem swoich jednostek organizacyjnych. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku Skarbu Państwa, działa przez swoje organy. Podmioty, którym przyznano prawo do reprezentowania gminy (Skarbu Państwa) z racji swojej działalności mogą być odrębnymi podatnikami VAT i posiadać własne numery identyfikacji podatkowej” – czytamy w przygotowanej przez skarbnik Katowic opinii. (ag)

2009-03-10 09:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»