Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Absurdalne zapisy ustawy o podatkach

ZGWRP apeluje o pilne zmiany w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Obecne zapisy prawne powodują konieczność regulowania podatku od tych dróg przez gminy samym sobie.

Przedstawiciele ZGWRP zaapelowali do rządu o jak najszybszą zmianę art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach lokalnych z 12 stycznia 1991 r., który mówi, iż
„opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości nie podlegają również grunty stanowiące własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego zajęte pod pasy drogowe (dróg publicznych w rozumieniu ustawy o drogach publicznych) oraz zlokalizowane w nich budowle – w wyjątkiem związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej innych niż eksploatacja autostrad płatnych”.
   
Ustawa w obecnym brzmieniu pozwala na wyłączenie z opodatkowania tylko drogi publiczne, którymi w myśl ustawy o drogach nie są gminne drogi wewnętrzne. W gminach wiejskich takimi drogami są drogi dojazdowe do pól lub drogi tzw. awaryjne przeciwpożarowe do gaszenia lasów (często są to drogi prywatne).

Obecne zapisy prawne powodują konieczność regulowania podatku od tych dróg przez gminy samym sobie. Powyższe skutkuje pozornym zwiększeniem dochodów gminy, a nie realnym wzrostem. Zwiększony pozornie dochód w budżecie wpływa zaś na obniżenie subwencji przydzielanej gminom (wyższe dochody – mniejsza subwencja) lub podwyższenia „janosikowego” w gminach o najwyższych dochodach (wyższe dochody – wyższe „janosikowe”).

–  Dla wielu gmin rolniczych spełnienie tego postulatu jest niezbędne do normalnego funkcjonowania, gdyż pozorne dochody i zmniejszenie subwencji uniemożliwia prowadzenie jakichkolwiek inwestycji. Objęcie wyłączeniem z opodatkowania wszystkich gruntów zajętych pod drogi będących własnością gminy doprowadzi do osiągania i wykazywania rzeczywistych i realnych dochodów z tytułu podatku od nieruchomości – uważa Mariusz Poznański, prezes ZGWRP.

(ag)
www.zgwrp.org.pl

2009-03-06 16:25:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»