WSPÓŁPRACA
Posiedzenie Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej w Berlinie
O aktualnych wyzwaniach, takich jak obrona cywilna w samorządach oraz możliwości współpracy trójstronnej na osi Polska-Niemcy-Francja, rozmawiali członkowie Grupy podczas posiedzenia zorganizowanego przez stronę niemiecką w Berlinie.
Obradom w Berlinie po stronie polskiej przewodniczył Edward Maniura, burmistrz Lublińca, członek Zarządu ZMP, a po stronie niemieckiej Stefan Loewl, starosta Dachau. Gościem specjalnym posiedzenia był Jan Wawrzyniak, radca–minister w Ambasadzie RP w Berlinie.
Lipcowe spotkanie było poświęcone współpracy samorządowej oraz bieżącym wyzwaniom politycznym, gospodarczym i w zakresie bezpieczeństwa.
W programie znalazły się m.in.:
• wykład prof. dr. Ulricha Reutera na temat roli banków oszczędnościowych w rozwoju społeczności lokalnych,
• dyskusja o stanie stosunków polsko-niemieckich po wyborach w obu krajach, z udziałem ekspertów z Deutsches Polen-Institut i Fundacji Genshagen,
• panel dotyczący Trójkąta Weimarskiego i znaczenia współpracy regionalnej,
• wystąpienia przedstawicieli Bundeswehry i Komisji Europejskiej na temat gotowości obronnej i bezpieczeństwa wewnętrznego.
Jesienią br. przy wsparciu Fundacji Genshagen odbędzie się posiedzenie trójstronne – Polsko-Niemieckiej Grupy roboczej oraz Niemiecko-Francuskiej Grupy Roboczej, a wiosną 2026 - kolejne posiedzenie Grupy w Piotrkowie Trybunalskim.
Źródło: https://www.miasta.pl/
2025-07-14 13:07:00
powrót
Dołącz do dyskusji na stronie
»