Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


PATRONAT MEDIALNY 
W przyszłym tygodniu odbędzie się Samorządowy Kongres Finansowy 


Finanse samorządów, zmiany klimatu, wykorzystanie nowych technologii, służba zdrowia i obrona cywilna – to przykłady tematów, o których dyskutować będą przedstawiciele samorządów, rządu, nauki i biznesu podczas Local Trends – Samorządowego Kongresu Finansowego, w dniach 13-14 maja w Sopocie.

Kilka dni po zaprzysiężeniu nowych władz samorządowych odbędzie się spotkanie, podczas którego przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego wyznaczą priorytety nowej kadencji. W wydarzeniu zapowiedzieli udział przedstawiciele strony rządowej.

Jakie perspektywy samodzielności finansowej samorządów kreuje nowa rzeczywistość polityczno-gospodarcza?
Samodzielność finansowa to wiodący temat sopockiego kongresu. Wystąpienie wprowadzające „Priorytety dla samodzielności samorządów w nowej rzeczywistości” wygłosi Hanna Zdanowska, Prezydent Miasta Łodzi. Samorządowcy oczekują od nowego rządu odwrócenia dotychczasowego trendu spadku dochodów własnych i subwencji ogólnej – na rzecz dotacji. Jak wyglądała będzie planowana reforma systemu finansów JST? W jaki sposób wzmocnić możliwości planowania wieloletniego i zapewnić stabilność samorządom? W dyskusji z przedstawicielami miast i gmin weźmie udział Hanna Majszczyk, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów.

- Przedstawione przez ministra finansów założenia zmian w ustawie o dochodach JST w bardzo dużym stopniu spełniają oczekiwania środowiska. Przede wszystkim kreuje nasze dochody własne w ten sposób, że po pierwsze mają one być większe, a po drugie – stabilne – mówi Zygmunt Frankiewicz, Senator RP, Prezes Zarządu Związku Miast Polskich.

Działania miast i gmin w obliczu zmian klimatu
Polska dąży do promowania inicjatyw mających na celu osiągnięcie celów klimatycznych UE oraz wspierania partnerstwa na rzecz zrównoważonego rozwoju. Samorządy odegrają kluczową rolę w realizacji projektów z zakresu transformacji energetycznej, elektryfikacji transportu publicznego czy edukacji klimatycznej. Rola ta będzie jeszcze ważniejsze w kontekście prezydencji Polski w Unii Europejskiej oraz partnerstwa na rzecz polityki klimatycznej pomiędzy rządem, biznesem i samorządem. Jakie są główne cele i priorytety Polski w tym zakresie? Na te i inne pytania podczas Samorządowego Kongresu Finansowego odpowiedzą Krzysztof Bolesta, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Krzysztof Kosiński, Prezydent Ciechanowa i Marcin Krupa, Prezydent Katowic.

Finansowanie transformacji energetycznej w samorządach
Kluczowym aspektem realizacji inwestycji związanych z transformacją energetyczną i zrównoważonym rozwojem jest kwestia dostępności środków własnych, krajowych oraz funduszy europejskich. Po jakie alternatywne do środków własnych źródła finansowania mogą sięgać samorządy przy budowie instalacji odnawialnych źródeł energii  czy szerzej całego ekosystemu energetycznego z magazynami energii, sieciami przesyłowymi i inteligentnymi licznikami? To jeden z tematów sesji z udziałem m.in. Marcina Borka, Dyrektora Funduszu Inwestycji Samorządowych w Polskim Funduszu Rozwoju; Krzysztofa Mączkowskiego, Skarbnika Miasta Łodzi, Stanisława Szultki, Dyrektora Departamentu Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Jana Szyszko, Sekretarza Stanu, w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

Oczekiwania mieszkańców miast i gmin wiejskich
Kwestią, która ma kolosalny wpływ na jakość życia mieszkańców jest zapewnienie transportu zbiorowego dynamicznie rozwijających się aglomeracji, miast oraz gmin sąsiadujących. Efektywny system transportu metropolitalnego czy regionalnego przyczynia się do większej dostępności miejsc pracy, edukacji i usług – co z kolei może pobudzić rozwój gospodarczy regionu oraz wzmacniać jego atrakcyjność dla inwestorów. W debacie „Wpływ dostępności i zrównoważonego system transportu metropolitalnego na rozwój społeczno-gospodarczy regionu”, której gospodarzem jest Samorząd Województwa Pomorskiego wezmą udział m.in. Katarzyna Zielińska-Heitkötter, Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Infrastrukturalnych w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Adrian Furgalski, Prezes Zarządu w Zespole Doradców Gospodarczych TOR oraz Grzegorz Mocarski, Prezes Zarządu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

- Zrównoważony system transportu stanowi istotny czynnik rozwoju społeczno-gospodarczego województwa pomorskiego. Pomorska Kolej Metropolitalna jest ważnym elementem pomorskiego transportu i jest dobrym przykładem dla innych regionów czy dynamicznie rozwijających się aglomeracji. Podczas panelu „Wpływ dostępności i zrównoważonego systemu transportu metropolitalnego na rozwój społeczno-gospodarczy regionu” będą dyskutowane kluczowe wyzwania projektowania i wdrażania systemów transportu regionalnego w kontekście wzrostu populacji w miastach, czy wpływu na lepszą dostępność miejsc pracy, edukacji i usług – Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

Analiza danych, nowe technologie i AI w administracji publicznej
Sztuczna inteligencja, robotyzacja i automatyzacja procesów to pojęcia odmieniane przez wszystkie przypadki w biznesie, a coraz częściej również w sektorze publicznym. Implementacja tych technologii przyczynia się do efektywniejszego wykonywania rutynowych zadań administracyjnych. W jakich obszarach znaleźć można najważniejsze szanse, związane z zastosowaniem technologii robotyzacji w zadaniach instytucji samorządowych? O tym porozmawiają eksperci podczas debaty, której gospodarzem jest Betacom. Wystąpienie wprowadzające wygłosi Tomasz Tybor, Dyrektor ds. Inteligentnej Automatyzacji w Betacom.

O tym jak rozwijać aglomeracje w oparciu o dane porozmawiają eksperci podczas sesji plenarnej, której gospodarzem jest Local Trends. W ramach wydarzenia odbędzie się premiera raportu „Połączeni. Mieszkańcy polskich aglomeracji – jak żyją, pracują i odpoczywają?", którego wyniki zaprezentuje Michał Ziółkowski, Członek Zarządu ds. techniki w PLAY.

Rozwój technologiczny w znacznym stopniu przyczynia się do usprawnienia zarządzania infrastrukturą miejską oraz rozszerza dostęp do usług publicznych. Jakie są najlepsze praktyki w wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych w zarządzaniu miastem? Jak uwspółcześnić i zoptymalizować system regulowania opłat lokalnych w jednostkach samorządu terytorialnego? To kluczowe pytania, wokół których toczyła się będzie dyskusja podczas sesji „Jak technologie wpływają na życie mieszkańców i urzędu? Perspektywy finansowania innowacji w miastach”, której gospodarzem jest Autopay. Poruszona zostanie także kwestia perspektyw finansowania innowacji w miastach.

Priorytety nowej kadencji władz lokalnych
Wśród zadań dla samorządowców rozpoczynającej się kadencji bardzo istotne miejsce zajmuje kwestia obrony cywilnej. Wojna w Ukrainie uświadomiła decydentom znaczenie posiadania infrastruktury ochrony ludności i wprowadzenia systemu zarządzania kryzysowego zaczynającego się na poziomie lokalnym. Debatę „Samorząd lokalny, a obrona cywilna i zarządzanie kryzysowe – stan i perspektywy” podczas Samorządowego Kongresu Finansowego poprowadzi Piotr Małecki, Prezes Zarządu Defence24. Udział w dyskusji potwierdzili: Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm; Marta Majewska, Burmistrz Miasta Hrubieszów oraz Joanna Pińska Dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Urząd Miasta Gdańska.

Nie zabraknie również tematyki związanej z poprawą sytuacji w służbie zdrowia. W debacie „Jak ograniczać koszty i finansować rozwój szpitali samorządowych” wezmą udział Jarosław Białk, Starosta Pucki; Katarzyna Fortak-Karasińska, Radczyni Prawna, Paweł Orłowski, Przewodniczący Rady Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Marek Wójcik, Pełnomocnik Zarządu, Ekspert ds. legislacyjnych w Związku Miast Polskich.

Podczas dwóch dni kongresu odbędzie się kilkadziesiąt debat z udziałem przedstawicieli rządu, samorządów, biznesu oraz nauki oraz prezentacje udanych inwestycji na Scenie Dobrych Praktyk. Wydarzeniu towarzyszy spotkanie otwarte „Wieczorna rozmowa o samorządzie: O wizji przywództwa i kształtowaniu miasta, jako wspólnoty” z udziałem Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, Prezydentki Miasta Sopotu i Aleksandry Dulkiewicz, Prezydentki Miasta Gdańska.

Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy
13-14 maja 2024, Sheraton Sopot Hotel
Rejestracja na Local Trends – Samorządowy Kongres Finansowy dostępna jest pod linkiem: www.localtrends.pl    

2024-05-10 15:07:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»