Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


WYDARZENIE 
W Katowicach trwa Europejski Kongres Gospodarczy


W uroczystej inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbywa się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, wzięli udział: marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Kazimierz Karolczak, przewodniczący Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Marcin Krupa, prezydent Katowic i Marek Wójcik, wojewoda śląski.

Specjalne wystąpienia wygłosili premier RP Donald Tusk, Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej i jeden z inicjatorów kongresu, poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.

– Kongres jest miejscem ważnych dyskusji i konkretnych działań związanych z transformacją. Mamy rekordowe środki pochodzące z Unii Europejskiej, mamy potencjał i pomysły, by przekuć je w sukces. Chcemy zmieniać Śląskie, sprawiać, by nasz region stał się miejscem w którym będziemy chcieli żyć, pracować i rozwijać się. Traktujemy proces transformacji jako szansę, nie tylko wyzwanie. Wspólnie jesteśmy w stanie poprawić jakość życia i zbudować przyjazny, zielony region dla przyszłych pokoleń – mówił w trakcie inauguracji marszałek Wojciech Saługa.

Transformacja jest w trakcie kongresu odmieniana przez wszystkie przypadki. Nie tylko w odniesieniu do przemysłu, sektora energetycznego, ale też kwestii zmian w polityce rolnej czy bezpieczeństwa. To efekt rosyjskiej agresji w Ukrainie.

Ważnym elementem dyskusji podczas kongresu jest także 20-lecie polskiej obecności w Unii Europejskiej i nowa perspektywa finansowa, dzięki której do województwa śląskiego trafi ponad 5,1 mld euro.

– Spotykamy się w regionie, który zbudował się na węglu i stali. To historyczne rozszerzenie Unii Europejskiej sprzed dwudziestu lat pozostanie na kartach historii. Przed nami trudny czas. Mimo wielu kryzysów jesteśmy zjednoczeni i zmierzamy w stronę transformacji. Europa buduje się na kryzysach. Wierzę, że wspólna odpowiedź na te wyzwania będzie skuteczna. W warstwie gospodarczej największym wyzwaniem będzie znalezienie wektorów konkurencyjności i innowacyjności, zachowanie konieczności przekształcania naszego kontynentu w bezemisyjny – tłumaczył poseł do Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.

W trakcie kongresu przewidziano 170 debat, w trakcie których głos zabierze ok. 1200 prelegentów. Organizatorzy spodziewają się kilkunastu tysięcy gości z całego świata, którzy odwiedzą Katowice lub będą uczestniczyć w kongresie zdalnie. Wydarzenie odbywa się w dniach 7-9 maja 2024 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Źródło: https://www.slaskie.pl/

2024-05-08 10:58:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»