Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


WSPÓŁPRACA 
Dolny Śląsk i norweski Nordland nawiązały współpracę


Akwakultura, wspólne badania i rozwój, a także edukacja i turystyka to najważniejsze obszary kooperacji Dolnego Śląska i norweskiego Okręgu Nordland. Umowę o międzyregionalnej współpracy podpisali dziś marszałek Cezary Przybylski oraz Svein Øien Eggesvik – Przewodniczący rządu Okręgu Nordland.

Najważniejszymi obszarami przyszłej współpracy obu regionów będą produkcja żywności wysokiej jakości, ochrona środowiska i rybołówstwo oraz kultura. Istotne są również kontakty w zakresie szkolnictwa wyższego, turystyki i wzajemnej promocji. Kluczowy element współpracy to z pewnością wykorzystanie środków finansowych pochodzących z funduszy Norwegii, Polski i Unii Europejskiej.

- Nordland i Dolny Śląsk mogą znacząco skorzystać na współpracy. Mamy wiedzę, mamy ludzi i zasoby. Dzięki bliskiej i efektywnej współpracy możemy wiele osiągnąć, wystarczy tylko lepiej się poznać, zarówno poprzez politykę, administrację, środowisko akademickie, jak i współpracę pomiędzy firmami – mówi Svein Øien Eggesvik – Przewodniczący rządu Okręgu Nordland.

Dolny Śląsk jest zainteresowany rozwojem i budową gospodarki zajmującej się nowoczesną i ekologiczną produkcją żywności. Samorządowa spółka Stawy Milickie kultywuje wielowiekowe tradycje hodowli ryb, która stanowi dziś ważną część regionalnej gospodarki. Z tego względu podczas wizyty delegacji norweskiej dużą wagę przywiązano do rozmów z dolnośląskimi przedstawicielami branży producentów żywności.

Dodatkowo, norweskie miasto Bodø jest gospodarzem Europejskiej Stolicy Kultury w roku 2024. O wrocławskich doświadczeniach przy organizacji tego wydarzenia w 2016 roku opowiadał członek zarządu województwa Krzysztof Maj, który wówczas nadzorował przebieg wydarzeń organizowanych w stolicy Dolnego Śląska.

Źródło: https://umwd.dolnyslask.pl/

2024-05-07 07:53:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»