Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

NOWY NUMER: Metropolie chcą likwidacji powiatów

W sierpniowym numerze Forum Samorządowego informujemy o inicjatywie Unii Metropolii, która chce doprowadzić do uchwalenia ustawy o obszarach miejskich. Zgodnie z propozycją UMP likwidacji uległoby ok. 130 powiatów.

Tocząca się od wielu lat dyskusja nad ustawą metropolitalną wkracza w kolejną fazę. Cała władza w państwie jest sprawowana przez partię, która powołanie okręgów metropolitalnych zapowiadała od dawna. Dlatego nie można się dziwić listowi prezesa Unii Metropolii Polskich do nowo wybranego prezydenta, w którym prezes UMP zachęca do zintensyfikowania prac nad ustawą wprowadzającą władze metropolitalne.

Zgodnie z założeniami przedstawionymi przez UMP nowe jednostki samorządu – regiony metropolitalne i miejskie powinny zastąpić powiaty ziemskie. Paweł Adamowicz przekonuje, że nie chodzi o likwidacje a konsolidację powiatów, która doprowadziłaby do powstania 21 regionów miejskich i 12 metropolii w miejsce 130 powiatów ziemskich.

W numerze także informacje o planowanej nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która odebrałaby prywatnym firmom prawo do stawiania fotoradarów, i zobowiązywałaby straże gminne i miejskie do konsultowania umiejscowienia fotoradaru z nowo powołaną instytucją. Wszystkie dotychczasowe fotoradary zostałyby zdemontowane (!).

Miesiąc w samorządzie komentuje Walery Czarnecki, starosta lubański (czytaj tutaj).

Tematem numeru jest bezpieczeństwo. Tradycyjnie polecamy w tym dziale dwa teksty. Pierwszy poświęcony skutecznym metodom i nowym trendom zapewniania bezpieczeństwa mieszkańcom miast, drugi - stronie finansowej realizacji tego zadania. Znajdą w nich państwo odpowiedź na intrygujące wszystkich pytanie o skuteczność monitoringu miejskiego.

Zachęcamy też do przeczytania wywiadu z Witoldem Zińczukiem, przewodniczącym Rady Programowej Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Wielu czytelników na pewno nie zgodzi się z jego argumentami przeciwko zmianom w systemie gospodarki odpadami. Warto jednak poznać opinię przedstawiciela często demonizowanego „lobby śmieciowego”.

Oprócz tego, jak co miesiąc, wiele informacji personalnych. Mamy nowego starostę powiatu w Radzyniu Podlaskim oraz panią sekretarz Koszalina. W wyniku przetasowań w sopockim ratuszu, które zostały spowodowane ogłoszeniem przez jednego z wiceprezydentów swojego startu w wyborach, nowym zastępcą została Joanna Cichocka – Gula.

Zapraszamy do lektury!

Spis treści (tutaj)

2010-08-18 15:02:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»