Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Paweł Waszkiewicz: Nie ma dowodów na skuteczność monitoringu miejskiego

Żadne z dotychczasowych badań nie wykazało powiązania pomiędzy spadkiem przestępczości, a zainstalowaniem systemu monitoringu. Dlatego przed taką inwestycją fachowcy doradzają ostrożność i analizę opłacalności.

- W monitoring bardziej się wierzy niż on rzeczywiście działa - mówi Paweł Waszkiewicz, adiunkt w Katedrze Kryminalistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autor polskich badań z dziedziny monitoringu.
Jak informuje Waszkiewicz żadne z dotychczasowych badań europejskich nie potwierdziły skuteczności monitoringu jako środka poprawiającego bezpieczeństwo, lub nawet poczucia bezpieczeństwa mieszkańców.

Mimo jednoznaczności badań, intuicyjnie wydaje się nam, że monitoring będzie jednak skuteczny. W większości przypadków krótka analiza danych pozwala obalić przynajmniej mit o efektywności systemów monitoringu.

W warunkach warszawskich pracuje około 700 kamer, które są obsługiwane przez 200 osób. Dzięki systemowi monitoringu podejmuje się 10 tys. interwencji rocznie.
- Z pozoru liczba wydaje się duża, ale jeżeli przeliczymy to na 1 pracującą osobę to się okaże, że zgłasza ona na podstawie obserwacji obrazu z monitoringu jedno wykroczeniu, lub przestępstwo na tydzień. Gdyby szeregowy funkcjonariusz policji miał taką skuteczność nie byłby to na pewno dla niego powód do dumy. Pamiętajmy też, że większość tych zgłoszeń to sprawy wykroczeń - mówi Paweł Waszkiewicz.

Dodać należy, że kamery nie pełnią właściwie żadnej funkcji prewencyjnej. Zawodowi przestępcy potrafią unikać oka kamery. Większość wykroczeń i przestępstw dokonywana jest jednak przez przypadkowych ludzi, którzy zazwyczaj pod wpływem alkoholu nie zwracają uwagi na obecność kamer.

To każe się zastanowić nad efektywnością wydatków. Być może skuteczniej byłoby zainwestować w inne formy prewencji i walki z przestępczością. (ag)

Więcej w sierpniowym numerze Forum Samorządowego.

2010-08-16 08:19:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»