Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


STOWARZYSZNIA 
Wielkopolscy samorządowcy zaprezentowali swój dekalog


10 postulatów sformułowanych przez samorządowców zostało ogłoszonych i podpisanych podczas III Wielkopolskiego Kongresu Samorządowego. W zaprezentowanym stanowisku, które trafi do rządu i parlamentarzystów, samorządowcy postulują potrzebę podjęcia debaty i odpowiednich działań legislacyjnych, które doprowadzą do utrwalenia stabilnych ram prawno – finansowych funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.

W wydarzeniu organizowanym przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, którego Przewodniczącym jest Jacek Gursz, oprócz samorządowców z regionu uczestniczyli także Agata Sobczyk – Wojewoda Wielkopolska, Marek Woźniak – Marszałek Województwa Wielkopolskiego oraz profesor Jerzy Stępień, współtwórca reformy samorządowej.

Dziś musimy wrócić do formułowania naszych oczekiwań i postulatów. Wcześniej spotykaliśmy się w czasie, który był trudny dla samorządów, a w kraju budowany był model zcentralizowanego zarządzania. Jest sporo kwestii, które teraz trzeba przywrócić do normalności – mówił podczas spotkania Marszałek Marek Woźniak.

W przyjętym dekalogu samorządowcy zwracają uwagę, że przede wszystkim jest to: reforma finansów publicznych, efektywne i zgodne z rzeczywistością oszacowanie kosztów realizacji zadań oświatowych, zmiana systemu organizacji służby zdrowia, dyskusja nad modelem systemowych rozwiązań związanych z gospodarowaniem odpadami komunalnymi, przestrzeganie zasady opiniowania przez stronę samorządową ważnych ustaw wpływających na podstawy funkcjonowania JST, przestrzeganie konstytucyjnej zasady adekwatności środków do zadań powierzonych samorządom, powrót na ścieżkę pogłębiania procesów decentralizacyjnych, oddanie lokalnym społecznościom swobody dokonania wyborów osób kierujących działaniami lokalnymi, podjęcie dyskusji nad aktualną skalą i formą prowadzonej przez JST sprawozdawczości oraz powołanie Komisji kodyfikacyjnej prawa samorządowego.


Źródło: https://polskieregiony.pl/

2024-01-30 09:31:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27-28 maja, Warszawa, Konferencja Wyzwania nowej kadencji, https://www.miasta.pl

28 maja, Warszawa,
Konferencja Innowacyjny Samorząd 2024, https://www.samorzad.pl
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»