Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Marek Stępa: Gdynia promuje trolejbusy

Gdynia, razem z miastami pięciu państw środkowoeuropejskich, zobowiązała się do rozwoju i promocji komunikacji trolejbusowej.


Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni (fot. Tomasz Kamiński)

Władze Gdyni podpisały Wspólną Deklarację Trolejbusową przygotowaną przez uczestników projektu TROLLEY, współfinansowanego z środków UE. Sygnatariuszami deklaracji są przedstawiciele miast z sześciu państw Europy Środkowej (Niemiec, Austrii, Węgier, Czech, Włoch i Polski). Wśród reprezentantów Polski, deklarację podpisali również przedstawiciele Uniwersytetu Gdańskiego. 

– W Deklaracji zobowiązujemy się do rozwijania komunikacji trolejbusowej i dbałości o wysoki standard obsługi pasażerów, a także do promowania trolejbusów jako najczystszego i najbardziej ekonomicznego środka transportu – mówi Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. – Staramy się rozwijać komunikację trolejbusową w szczególności na terenach gęsto zabudowanych. Dzięki temu emisja spalin na tych terenach jest ograniczona. To ważne, bo przecież nie wszędzie dociera ożywcza bryza. 

Miasto wymienia ostatnią partię trolejbusów na nowoczesne niskopodłogowe. Kupuje 25 nowych pojazdów po 1,6 mln zł za sztukę a ponadto przebudowuje stare i buduje kilka nowych stacji zasilania oraz modernizuje trakcję na odcinku o długości ok. 9 km. 75 proc. kosztów pokrywa Unia a wkład krajowy pokryje Przedsiębiorstwo Komunikacji Trolejbusowej z zaciągniętego na ten cel kredytu. 

Wiceprezydent Gdyni przyznaje, że zakup pojazdów i budowa trakcji nie są inwestycją tańszą od przygotowania komunikacji autobusowej. Ekonomiczność trolejbusów ujawnia się dopiero, gdy weźmie się pod uwagę spadek kosztów społecznych, dzięki zmniejszeniu zachorowań na różne choroby w wyniku redukcji zanieczyszczenia powietrza oraz hałasu. (abg)

2010-08-13 18:09:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 
Wydarzenia w najbliższym czasie

»

1-2 kwietnia, Rzeszów, IV Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Bezpieczeństwo energetyczne – filary i perspektywa rozwoju”, http://www.instytutpe.pl

3-4 kwietnia, Gdańsk, XX Konferencja STREFY Ex „Bezpieczeństwo pożarowe i wybuchowe- emisja, detekcja i przeciwdziałanie”, http://www.asekonferencje.com.pl

7-9 kwietnia, Sopot, IV Pomorskie Forum Drogowe/Polsko-Nordyckie Forum Drogowe

Więcej wydarzeń...

Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»

Felietoniści

»