Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»

Krzysztof Łojek: Zlikwidujmy ciemne uliczki

Zapewnienie bezpieczeństwa to nie tylko nowe patrole i służby prewencyjne – przekonują eksperci kryminalistyki. Jedną ze skuteczniejszych metod jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni.

Od początku lat 70. ewoluuje jeden z trendów kryminalistyki, który decydujące znaczenie w rozwiązaniu problemów bezpieczeństwa jakości przestrzeni publicznej.

– Dużo wagi poświęcamy kwestiom technicznym, ale tak naprawdę chodzi o człowieka i jego zachowanie, które można kształtować poprzez jakość otoczenia – mówi Krzysztof Łojek, wykładowca Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie.

Jednym z najważniejszych elementów tej filozofii jest takie zaprojektowanie osiedli by wyeliminować z nich najbardziej kryminogenne przestrzenie. Chodzi o miejsca trudnodostępne, które często nawet instynktownie uznajemy za niebezpieczne mówiąc np. o ciemnych uliczkach.

Pierwszą zasadą projektowania bezpiecznej przestrzeni jest zapewnienie jak największej możliwości obserwacji danego terenu przez jak największa grupę ludzi.

Jak ogromną role odgrywa ten aspekt przekonały się władze Szczytna, gdy do rozwiązania problemów dewastacji jednego z przedszkoli postanowiono zastosować omawianą zasadę Crime prevention through environmental design – CPTED.

Na terenie jednego z przedszkoli dochodziło do dewastacji infrastruktury zewnętrznej, malowania graffiti i zaśmiecania terenu, a w nocy zbierała się w tym miejscu młodzież pijąca alkohol. Dochodziło też do kradzieży, zażywania narkotyków i niszczenia mienia. Powodowało to też spadek poczucia bezpieczeństwa wśród okolicznych mieszkańców.

Władze policji postanowiły w porozumieniu z miastem dokonać w tym miejscu eksperymentu. Zainwestowano przede wszystkim w pielęgnacje zieleni na terenie przedszkola.

Wycięto cześć krzewów i przycięto gałęzie, które utrudniały obserwowanie terenu z okien pobliskiego osiedla i zamontowano nowe oświetlenie. Zaangażowano też okolicznych mieszkańców do sygnalizowania niepokojących zachowań.

Po przeprowadzeniu tych prac na tym terenie nie doszło do żadnego przekroczenia norm prawnych przez rok, podczas którego prowadzono monitorowanie eksperymentu. (ag)

Wyższa Szkołą Policji w Szczytnie prowadzi kursy poprawy bezpieczeństwa poprzez odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni. (więcej: nmf.wspol.edu.pl)


Do pobrania: "Materiały szkoleniowe projektu Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie: Poprawa bezpieczeństwa społeczności lokalnych poprzez szkolenia zapewniające właściwą organizację i kształtowanie przestrzeni publicznej"


2010-08-08 16:08:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

27 marca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/web/

27-28 marca, Warszawa, Forum Finansowania Agrobiznesu, https://pisb.pl/


Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»