Strona główna  |  Wydawnictwo  |  Kontakt  |  Reklama
.

 
Aktualności

»


KWRiST 
Z październikowego posiedzenia Komisji Wspólnej


Na początku posiedzenia sekretarz komisji Marek Wójcik przywitał nowych członków komisji reprezentujących stronę samorządową. Skład komisji został rozszerzony w związku z zapisami znowelizowanej niedawno ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.


Podczas posiedzenia rozpatrzono blisko 20 punktów dotyczących projektów rozporządzeń oraz wniosków, a także informacji. Posiedzenie Komisji Wspólnej zdominowały tematy poruszane w ramach tzw. sprawach różnych. Jednym z nich była informacja Ministerstwa Klimatu i Środowiska na temat zakresu wsparcia Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) utylizacji azbestowo-cementowych pokryć dachowych. Informację, w imieniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił Leszek Tokarczyk, koordynator Ogólnopolskiego programu finansowania usuwania wyrobów zawierających azbest.

- Od wielu lat realizujemy program usuwania azbestu i w ostatnim czasie dokonaliśmy podziału tego programu dostosowując to do warunków związanych z tak zwanym „azbestem rolniczym” i widzieliśmy część drugą. Natomiast tą część, którą do tej pory realizowaliśmy (to jest część pierwsza) i w ostatnich latach przeznaczyliśmy na ten cel 100 milionów złotych, w tym roku zwiększyliśmy o kolejne 10 milionów, i na dziś nie ma zagrożenia, żeby brakło tych środków. Program będzie realizowany do końca tego roku z myślą dalszej kontynuacji programu z ewentualną alokacją w wysokości 150 mln zł, ale to jest na razie pieśni przyszłości. Natomiast na dziś jest to 110 mln zł rozdysponowane według potrzeb na poszczególne WFOŚiGW. Ostatnio duża kwota poszła (te zwiększenie) w te obszary, gdzie jest najwięcej, czyli na terenach Polski wschodniej. Na dziś jakby nie widzimy zagrożenia co do braku pieniędzy, bardziej problem jest po stronie gmin, które nie składają wniosków – mówił na posiedzeniu przedstawiciel NFOŚiGW.

W ocenie strony samorządowej problem wygląda nieco inaczej, na co zwracali w dyskusji uwagę przede wszystkim przedstawiciele Związku Gmin Wiejskich RP. W ocenie Krzysztofa Iwaniuka, wójta Gminy Terespol i przewodniczącego Zarządu ZGW RP problem leży w tym, że oferowane przez NFOŚiGW (WFOŚiGW) dofinansowanie w ramach realizowanych programów usuwania azbestu jest po prostu niewystarczające. – Gminy chcą rzetelnie i godnie realizować swoje zadania ustawowe, w tym związane z usuwaniem azbestu, ale koszty, które możemy pozyskać średnio pokrywają zaledwie 10% całkowitych kosztów tego zadania. Dlatego ten program trzeba zmodyfikować i bardzo wzmocnić. – podkreślał wójt Krzysztof Iwaniuk.

Kolejne posiedzenie KWRiST zaplanowane jest na ostatnią środę listopada (29.11).


Źródło: https://metropolie.pl/


2023-10-27 08:05:00

powrót

Dołącz do dyskusji na stronie

»

Komentarz:
Text:
Podpis:
Nazwa:
WWW:

Wysłanie komentarza oznacza ze zgadzam się na regulamin.
Dołącz do dyskusji na FB

»

 

»

TURYSTYKA

»

»

URZĘDY MARSZAŁKOWSKIE

»

POBIERZ BEZPŁATNIE

»

Wydarzenia w najbliższym czasie

»

17 lipca, Warszawa, Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, https://www.gov.pl/
Newsletter

»

Zamów newsletter


Sprawdź co słychać w największych samorządowych korporacjach

»